V televizi NOVA probíhala diskuze mezi premiérem Stanislavem Grossem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

Předseda ODS v úvodu sdělil, že Stanislav Gross se chová jako hazardér, který hazarduje s důvěrou lidí a je mu jedno, co si myslí občané země, je mu jedno, jaký vytváří obraz ve světě.
Premiér na toto reagoval, že se necítí být hazardérem, že jedná odpovědně a sociální demokraté podle něj nejsou žádní „otloukánkové“, kteří ustoupí jak, kdo chce. „Každý musí nějakým způsobem ustoupit,“ dodal Gross a myslel tím na koaliční jednání.


Na námitku, že na jednání koalice došlo již ke kompromisu, premiér uvedl, že kompromis nebyl vyvážený. Stanislav Gross řekl, že společně byla připravena dohoda a pokud by byla odsouhlasena v gremiích, tak by byla realizována.
„Bylo to tak řečeno a veřejnost žije v domnění, že jsme udělali podraz,“ vysvětloval premiér, jak to bylo s dohodou při nočním jednání.
Dále uvedl, že dohoda byla navíc narušena tím, že „KDU-ČSL dokonce zveřejnila jména, i když jsme se domluvili, že to nelze a tím byla tato křehká důvěra narušená“.
Gross pak dodal, že na jednání navíc upozornil, že to není uzavřená dohoda a že to bude velký problém ji prosadit a partneři nám ji nesmí komplikovat.Předseda ODS reagoval, že Gross se chová „po nás potopa“ a řekl, že veřejnost nezajímá, co se domlouvá na grémiích.
To k čemu došlo, vidí Mirek Topolánek původ v tom, že koalice vznikla jako nesourodá a od začátku měla zakódovanou nesourodost. Tato nesourodost podle něj vedla k odchodu Marvanové, pak odešel Špidla a nakonec v lednu vznikl problém, který zapůsobil jako katalyzátor a koalice se rozpadla.

Stanislav Gross se opět snažil vysvětlovat, jak došlo k nedorozumění. Uvedl, že nebyl u všech jednání, neboť se cítil podjatý. „Z určitých jednání jsem se vyloučil a proto jsem nebyl u všech jednání. Měl jsem možná důrazněji říci, že dohoda nebyla zcela uzavřená,“ řekl Stanislav Gross.

Mirek Topolánek pak vyslovil názor, že si představuje, aby na levé straně politického spektra byla silná sociální demokracie. „Nechci, aby to dopadlo jako v historii za Fierlingera. Nechci, aby sociální demokracie zmizela ve stranických sekretariátech,“ řekl mimo jiné Topolánek .

Narážel tím na situaci, že by sociální demokracii pomohla demise Stanislava Grosse. Ten reagoval slovy, že neodejde z funkce dříve, než bude vědět, co bude následovat. „Mám odpovědnost k těm, kteří věří v sociální demokracii,“ řekl Gross.


Dodal na vysvětlenou, že podá demisi, když bude uzavřená dohoda tří stran a když prezident konstatuje, že s touto vládou souhlasí..

Topolánek reagoval, že slyší z této debaty, že „současný stav (vládní krize) se bude protahovat“.

Autoři: Nova, IHNED.cz