Úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross dnes dostal jako premiér podle očekávání důvěru širšího vedení strany. Jejím vyjádřením podmiňoval své setrvání v čele vlády. Ústřední výkonný výbor ČSSD se zároveň shodl na tom, že koaliční krize kolem majetkových poměrů Grossovy rodiny skončila. Podle Grosse to platí minimálně pro vládu.


Gross dostal důvěru od tří čtvrtin členů širšího vedení strany poté, co se jim omluvil za své nešťastné výroky v souvislosti s kauzou kolem majetkových poměrů své rodiny. "Nebudu uhýbat tlaku, abych způsobil pád vlády, která je úspěšná. Ani já, ani moje manželka jsme se nedopustili žádného porušení zákona. Rozhodl jsem se, že neodstoupím," prohlásil Gross.


Na koaliční KDU-ČSL měla řada sociálních demokratů nabroušeno. Exministr dopravy Jaromír Schling navrhoval, aby vedení vyzvalo Grosse k neprodlenému odvolání lidoveckých ministrů. Gross to ale minimálně do sjezdu odmítl udělat, přestože se podle něj KDU-ČSL chová neodpovědně. Očekává, že se ministři i za KDU-ČSL budou nyní plně věnovat své práci. Umírněnější byli také další lídři strany, včetně jejího místopředsedy Zdeňka Škromacha, Grossova soupeře o místo v čele strany.


ČSSD podle Škromacha musí podpořit Grosse ve funkci premiéra, pokud si chce udržet vliv ve vládě do řádných voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce. "Nedělejme si iluzi, že tady v této chvíli - asi rok před volbami - je nějaká reálná šance sestavit nějakou další funkční vládu," uvedl Škromach. Pokud by se to stalo, byla by to podle něj vláda prezidenta Václava Klause, ne vláda ČSSD.
Podle Škromacha není možné čekat s rozuzlením krize do Velikonoc, kdy si budou sociální demokraté v Brně vybírat nového předsedu. "Nemáme právo protahováním situace brzdit ČR," ohradil se proti interpretacím lidovců, podle nichž dnešním potvrzením Grosse v čele vlády od ČSSD krize neskončí. Lidovce, kteří vyzvali ČSSD, aby Grosse odvolala, pokud nerezignuje, označil za nezodpovědné.


Za nejpřijatelnější řešení současné situace je pro Grosse pokračování koalice s křesťanskými demokraty a unionisty. Pokud lidovci nepřijmou jeho setrvání v čele vlády, byl by pro premiéra přijatelný i menšinový kabinet ČSSD, který by však měl zkrácený mandát. ČSSD by pak měla spojit předčasné volby s referendem o euroústavě, dodal Gross.

Autoři: