Ve sporu s Klausem dává ústava za pravdu Grossovi


Grossova vláda není funkční, protože prezident Klaus nepřijímá demise ministrů, i když je zřejmé, že ve vládě pracovat nechtějí a nebudou.
Na to reagovali poslanci ČSSD v čele se svým místopředsedou Antonínem Macháčkem spekulacemi, že jde o ústavní krizi, kterou by měl rozhodnout Ústavní soud. Právní expert ČSSD Zdeněk Koudelka však dnes tvrdí, že ústavní stížnost nemá smysl: "Prezident má ústavní právo demise nepřijmout."
Pokud by se Gross chtěl zbavit ministrů z KDU-ČSL a US-DEU, existuje ostatně jednodušší cesta. Gross může podat návrh na jejich odvolání a prezident má ústavní povinnost odvolací dekrety podepsat. Koudelka nepochybuje, že Klaus by tak učinil: "Žijeme přece v právním státě."
Koudelka tak ukazuje Grossovi možnou cestu, jak udržet vládu. Klause, který ho nutí, aby žádal o důvěru sněmovnu, nemusí poslechnout. Bez dalších formalit může pokračovat s obnoveným kabinetem.
"Ústava už nedává prezidentovi další možnosti, jak zabránit Grossově menšinové vládě," připouští i ředitel liberálního institutu CEVRO Ladislav Mrklas.
Grossovi se tím otevírá možnost napodobit rakouský vzor kancléře Schüssela, který počátkem roku 2000 po čtyřměsíční krizi sestavil vládu se stranou Svobodných populisty Jörga Haidera. Schüssel musel čelit protestům prezidenta Thomase Klestila i tomu, že jeho popularita klesla pod deset procent, nakonec ale obhájil post kancléře v dalších volbách.
Podobný scénář je dnes nemožný v Itálii, jejíž ústavní systém má k Česku podle expertů nejblíže. Premiér Silvio Berlusconi tam ztratil odchodem křesťanských demokratů z vlády parlamentní většinu. Prezident Ciampi proto Berlusconiho vyzval, ať křesťany získá nazpět, jinak vypíše předčasné volby. Pokud se to Berlusconimu podaří, bude muset - na rozdíl od českých zvyklostí - i s křesťanskodemokratickými ministry znovu požádat parlament o důvěru.
Vládní krize v Itálii, str. 6 Komentář, str. 8