Místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek ve svém rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC nebyl schopen dopředu říci, jakou bude mít podobu výsledek úterního jednání předsednictva ČSSD, jaká bude jeho odpověď prezidentu republiky.
„Jsme připraveni jednat,“ řekl Paroubek a byla to jeho jediná odpověď týkající se zítřejší jednání vedení strany.
Striktně a úsečně vedl svou: „Nevím, co odpoví grémium.“
Navíc zpochybňoval dohodu mezi třemi stranami z minulého týdne, a to také tím, že dohoda neexistuje v písemné podobě. Na námitku, že předseda unionistů Pavel Němec byl podle vyjádření místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala z minulého týdne zapisovatelem a že text dohody existuje v Němcově notebooku, Jiří Paroubek ironickým tónem uvedl, ať se tento text dodá.


Místopředseda KSČM Jiří Dolejš k případu menšinové vlády poznamenal, že existuje možnost spolupráce „jako záložní zdroj i v samotné ČSSD“. Jiří Paroubek tento Dolejšův výrok nepopřel a přitakal: „Samozřejmě!“
K otázce, zda je právě tato varianta pro ČSSD stejně perspektivní jako pro KSČM Jiří Paroubek odpověděl, že je to možná varianta.
„Je to jedna ze dvou variant,“ uvedl Paroubek a dodal, že nechce obhajovat komunisty, ale „jestliže zde někdo straší únorem 1948 a návratem komunistů do výkonné moci, tak je to silně přehnané, neboť žádné exekutivní funkce by komunisté nezískali, pokud by podpořili menšinový kabinet.“ „Myslím si, že zde sledují (komunisté) nějaký vyšší cíl, nechci je přeceňovat, ale myslím, že oni chtějí ukázat, že jsou stranou, která je schopná se ztotožnit s demokratickým pořádkem. V této chvíli není Česká republiky v situaci února 1948… strašení komunisty má jeden cíl nahradit vlastní programovou bezradnost“ uvedl mimo jiné v pořadu BBC Jiří Paroubek.


Dále místopředseda ČSSD Jiří Paroubek neodpověděl na dotaz, zda by byl ochoten být členem menšinové vlády za podpory komunistů a místo toho mluvil o tom, že si představuje, že menšinová vláda by se ucházela o širší politické spektrum od leva napravo.


Co se týče demise vlády jako celku Paroubek uvedl, že nemá obavu, že by se ve středu hlasovalo ve vládě o podání demise celé vlády. Vidí to jako zcela zbytečné a říká že by to „nedávalo velký smysl“. Právě tak nemá obavu z toho, že by podali demisi někteří ministři za ČSSD jako Urban nebo Buzková.
„Ptal jsem se jich na jejich postoj minulý týden a oni jej jednoznačně deklarovali. Nevím sice co naznačovala o víkendu Petra Buzková, ale myslím si, že politik jejího formátu nemůže říci něco jiného ve středu a něco jiného za týden… Když ale někdo navrhne hlasovat o demisi kabinetu jako celku, tak se může hlasovat, to nevylučuji,“ řekl v rozhovoru Jiří Paroubek.

Autoři: iHNed, BBC