Obraz české politiky v zahraničním tisku dnes vypadá hrůzostrašně, jako tragikomedie a někdy fraška. V rozhovoru pro Radiožurnál to dnes z Bruselu řekl český velvyslanec při EU Jan Kohout. Dodal, že nabídku stanout případně v čele nové vlády přijal i proto, aby pomohl tento nelichotivý dojem v zahraničí napravit. "Obrázek České republiky dnes, jak je vnímán v zahraničí, je velmi špatný," uvedl.


Z jeho slov také mimo jiné vyplynulo, že své další angažmá v jednáních o nové vládě sice zcela nevylučuje, už ho ale nepovažuje za pravděpodobné. "Pro tuto chvíli ... skončilo," řekl. Žádnou aktuální nabídku v tomto směru nemá, kdyby přišla, asi by ji "pečlivě zvažoval".


Debata podle něj naznačuje, že v koalici není shoda na sestavení poloúřednické vlády, což by považoval za roli pro sebe. "Partneři jasně dali najevo, že preferují vládu politickou," uvedl. V čele vlády spíš politické by ale měl stanout člověk, který má v ČSSD nějakou funkci, soudí Kohout. Premiérem v takovém kabinetu by podle něj měla být "politicky těžší figura".


Zástupci stran bývalé koalice se v noci na čtvrtek dohodli na možné nové vládě, ČSSD ale tuto dohodu ještě ten samý den odmítla. Řada sociálních demokratů měla pocit, že jejich vyjednávači příliš ustoupili lidovcům. Kohout míní, že jednání se asi nemělo ve čtvrtek nad ránem uzavírat, politici si měli dát pauzu a později v něm pokračovat. Pak by podle něj byla větší šance, že z rozhovorů by vzešel "vybalancovanější" kompromis.

Autoři: ČTK