Gross se připravuje na válku proti Klausovi


Premiér Stanislav Gross zatím váhá, jak dál postupovat ve vládní krizi. Zvažuje přitom radikální postup, který může vládní krizi dál vyostřit.
Poté, co sociální demokraté ve čtvrtek odmítli dohodu s lidovci a Unií svobody o nové vládě Jana Kohouta, nemají v této chvíli spojence ani partnera k jednání. Přes svou izolaci však chtějí udržet vládu v čele s Grossem.
Premiér včera řekl novinářům, že zřejmě již dnes odvolá ministry z KDU-ČSL a Unie svobody společně s nestraníkem Jaroslavem Burešem, kteří přitom už sami podali v minulých dnech demisi.

Jak na prezidenta

Jde o politický manévr, kterým chce donutit ke spolupráci prezidenta Klause. Ten zatím odmítá demise přijmout, pokud by ale Gross ministry odvolal, musí prezident podle ústavy jeho návrh bez diskuse podepsat.
Premiér tím fakticky vyhlašuje prezidentovi válku. Klaus totiž už dříve upozornil, že může zdržovat i podpis odvolacích dekretů. Jejich přijetím by tedy přiznal, že Grossovi ustupuje.
Lidé z premiérova okolí tvrdí, že spor umožní přehlížet i další prezidentovy výzvy. "Sděluji ČSSD, že menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory není východiskem. Vznik takové vlády neumožním," oznámil prezident v pátek.
Menšinová vláda ale už fakticky existuje a Gross v ní chce nahradit odcházející ministry novými. Pokud prezident odmítne Grossovu žádost, aby jmenoval nové ministry, vystaví se tím kritice, že překračuje svou ústavní pravomoc.
Premiér může odmítnout i svůj předchozí slib prezidentovi, že rekonstruovaná vláda bez lidovců a unionistů požádá o důvěru.
Jestli Gross svůj plán splní, se ukáže nejpozději zítra, až pošle prezidentovi návrh na řešení.

Jednání budou pokračovat

Krize se nemusí tak vyostřit, pokud ČSSD znovu najde společnou řeč s lidovci a unionisty. Ti zatím potvrzují, že jsou ochotni znovu jednat o vládě úředníků, kterou by společně se sociálními demokraty podpořili ve sněmovně.
"Platí to, co jsme my a unionisté napsali ve svých dopisech prezidentovi. Necháváme ležet na stole, co se o nové vládě dojednalo v noci ze středy na čtvrtek. Pokud ČSSD vyšle rozumné vyjednávače, může jednání pokračovat," říká místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. On ani zástupci unionistů neupřesňují, o jaké vyjednávače by mělo jít.
Od politiků blízkých vedení lidovců se však podařilo zjistit, že obě menší strany už nechtějí vyjednávat s Grossem, který noční dohody ze čtvrtka během několika hodin odvolal. Naopak sociální demokraté chtějí vyměnit ostatní vyjednávače - místopředsedu ČSSD Sobotku, předsedu sněmovny Zaorálka a předsedu poslanců Krause.
Sociální demokraté chtějí noční dohodu radikálně změnit: "Lidovci zatím neustoupili ani o píď a taková jednání pro nás nemají smysl," říká vlivný poslanec ČSSD Radko Martínek. Menší strany ovšem čtvrteční dohodu zásadně měnit nechtějí. "Jsme připraveni vzít čtvrteční jednání jako základ a doladit je do konečné podoby," vysvětluje předseda US-DEU Pavel Němec.

Ve středu o demisi vlády

Lidovci i unionisté neoficiálně přiznávají, že také oni mají alternativní strategii. Jejich ministři chtějí ve středu vyvolat hlasování ministrů o demisi celé vlády. Ke svým hlasům ale potřebují získat podporu dalších čtyř ministrů, které nominovala ČSSD. Pomoci může ministr Bureš, který už dříve podal demisi, pomoc ostatních je zatím nejistá.
Odchod z menšinové vlády už avizovali ministryně Buzková spolu s kolegy Dostálem, Urbanem a Jahnem, to však ještě neznamená, že proti názoru vlastní strany podpoří usnesení o demisi celé vlády.
Grossovi lidé se navíc budou snažit ministry přesvědčit zárukami, že menšinová vláda nebude závislá na KSČM.
"My komunisty k ničemu nepotřebujeme," vysvětluje poslanec Martínek. "Mohou si vybrat a hlasovat o zákonech s námi, anebo je společně s ODS odmítnout."
Komunisté, kteří před dvěma týdny podrželi ČSSD při hlasování o nedůvěře, dnes nevylučují ani podporu menšinové vládě. "Podmínkou je dohoda o zákonu, který by zavedl majetková přiznání všech lidí, kteří mají nad deset miliónů korun," vysvětluje první místopředseda KSČM Vojtěch Filip.
Dodává, že jeho strana nepodpoří návrh ODS na předčasné volby ani žádnou úřednickou vládu, která by k nim vedla. "To pro nás nepřipadá v úvahu," říká Filip. Tím KSČM de facto hájí premiérovu pozici. Pokud komunisté svůj postoj nezmění, není možné předčasné volby bez Grosse domluvit.