Atentát na věřitele ČSSD se vrací

Policie se po letech hodlá vrátit k případu Ivana Lhotského, věřitele sociální demokracie, jehož se přesně před pěti lety kdosi pokusil zavraždit.
Přes firmu Lhotského putovaly ve druhé půli 90. let do pokladny ČSSD utajované miliónové půjčky. Lhotský o nich zjara 1999 nečekaně promluvil do médií a vzápětí na něj zaútočil najatý vrah. Lhotský střelbu přežil jen zázrakem.
Policie už před lety dospěla k jednoznačnému závěru, že pokus o tuto vraždu nepochybně souvisí s financováním ČSSD. Přiklonila se však k verzi, že objednavatelem nebyl nikdo z "vysoké" politiky, a hlavní podezření směřovalo do podnikatelských kruhů. Důkazy proti domnělému zadavateli atentátu však policie nesehnala a případ v roce 2001 formálně odložila.
Nyní se vrací k prověřování "politické" verze.

Nové informace policie

Detektivové se případu začali znovu věnovat poté, co před časem získali nové informace.
"Před několika týdny za mnou přišli kriminalisté, kteří kauzu vyšetřovali, a oznámili mi, že mají nějaké nové poznatky a chtějí řízení obnovit," potvrdil zástupce velitele pražské kriminální policie Milan Jindrák. Jaká nová zjištění mají detektivové k dispozici, Jindrák neví. "Detaily mi neřekli," uvedl policista.
Samotní kriminalisté, kteří případ nyní oživili, o nových důkazech mluvit nechtějí. "Nemohu k tomu říct vůbec nic," uvedl jeden z nich.
Neoficiální informace však naznačují, že detektivové začali mít pochybnosti právě o tom, že by smrt Ivana Lhotského objednal vlivný podnikatel, který v té době dlužil velké částky České spořitelně.
Připravovaná vražda se podle této verze měla stát nástrojem, jak zabránit tehdejšímu ministrovi financí a současně správci stranické pokladny ČSSD Ivu Svobodovi, aby právě ve vedení České spořitelny udělal zamýšlené personální změny.
"Vrací se tak do hry možnost, že objednavatel střelby měl přímou spojitost s politikou," uvedl bez bližších podrobností státní úředník obeznámený se stavem vyšetřování.
Kriminalisté nicméně dál trvají na tom, že střelba na Lhotského s ničím jiným než s půjčkami vládní ČSSD souviset nemůže. "V životě pana Lhotského se nenašlo nic jiného, kvůli čemu by mu někdo mohl usilovat o život," dodal již citovaný úředník.

Krycí firma vládní strany

Podnikateli Lhotskému se stalo osudným, že před volbami 1998 souhlasil s tím, že pomůže sociálním demokratům zamaskovat původ peněz na volební kampaň ČSSD. Přes Lhotského firmu TIA se protočily milióny, které následně putovaly na konta společnosti Omnia. Tu vlastnili správci stranické pokladny Ivo Svoboda a Barbora Snopková - spojenci dnešního premiéra Stanislava Grosse, kteří pak peníze využívali pro stranické aktivity.
Pozdější vyšetřování střelby na věřitele ČSSD přineslo odhalení dalších machinací spojených s financováním strany. Včetně prozrazení roky utajovaného věřitele Karla Heinze Hauptmanna, který inkognito a bokem poskytoval ČSSD peníze v době, kdy strana měla kvůli neplacení daní obstavené účty.
Sám podnikatel Lhotský od atentátu s novináři nikdy nemluvil. A nehodlá na tom nic měnit ani po pěti letech. "Myslím, že to je zbytečné. Nechceme se k tomu vracet," reagoval syn Ivana Lhotského na žádost o rozhovor s podnikatelem.

Autoři: Sabina Slonková