Po týdnu, kdy sociální demokraté požadovali novou vládu složenou z odborníků, zůstanou v novém kabinetu podle neoficiálních informací místopředsedové všech tří koaličních stran. Členem vlády bude dál i šéf US-DEU Pavel Němec. Lidovci zřejmě získají ministerstvo zemědělství, o které dlouhodobě usilovali, a ministerstvo průmyslu a obchodu. Naopak ministerstvo zahraničí dosud řízené lidovcem Cyrilem Svobodou připadne ČSSD. Jinak kabinet nedozná velkých změn.


V nové vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů vedené diplomatem Janem Kohoutem, na jejímž složení se lídři tří stran shodli v noci na dnešek, zůstávají nejasnosti kolem dvou křesel. Podle zdrojů ČTK není ještě zřejmé, kdo bude řídit diplomacii místo Svobody a zdravotnictví místo Milady Emmerové (ČSSD). Svoboda by měl podle zdrojů z ČSSD odjet jako velvyslanec při EU do Bruselu a zaujmout tak Kohoutovo místo.


Z dosavadních 18 členů kabinetu jich odejde sedm včetně premiéra Stanislava Grosse. Sociálního demokrata Jaroslava Palase vystřídá v čele ministerstva zemědělství lidovec a dosavadní ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Do jeho funkce nominovali sociální demokraté svého poslance Radko Martínka.


V novém kabinetu nezasedne ani unionista Vladimír Mlynář. Unie svobody-DEU za něj má podle informací z noční schůzky nominovat nezávislého experta. V minulosti unionisté uvažovali o řediteli televize Prima Martinu Dvořákovi, zaznělo však i jméno místopředsedy unie Iva Ludvíka. Unionisté měli zájem o ministerstvo životního prostředí pro ekologa a místopředsedu US-DEU Františka Pelce, to se jim však nepodařilo prosadit vzhledem k tomu, že ministry spravedlnosti a obrany zůstanou Pavel Němec a Karel Kühnl.


Z vlády odejde i nezávislý vicepremiér Martin Jahn, kterého nahradí dosavadní ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Jeho funkci převezme nezávislý šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek nominovaný lidovci. Drábek potvrdil Českému rozhlasu, že nabídku dostal, čeká na potvrzení politických grémií.


V novém kabinetu nezasedne ani vicepremiér ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, jeho funkce v novém kabinetu nebude. Jeho pravomoci zřejmě převezme ministr Němec.


Ministerstvo zahraničí má podle některých informací řídit bývalý český komisař EU Pavel Telička, který ale ve středu uvedl, že o takovou funkci nemá zájem. Stále se spekuluje i o velvyslanci při OSN Hynku Kmoníčkovi. Podle některých spekulací si sociální demokraté nechávají prostor pro večerní jednání předsednictva a později poslaneckého klubu.


Objevila se úvaha, že Telička by mohl dostat nabídku vládu řídit, kdyby se této úlohy vzdal Jan Kohout. Proti Teličkovi mají dlouhodobě výhrady lidovci, nelíbí se jim jeho bývalé členství v komunistické straně. Kohout byl ovšem před listopadem 1989 členem KSČ také.


Místo Emmerové možná zaujme prezident České lékařské komory David Rath, který takovou možnost nevyloučil. Odborář Jiří Schlanger, o němž se také spekuluje, ČTK řekl, že ministrem nebude.


Ve vládě zůstanou v dosavadních funkcích za sociální demokracii ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministr financí Bohuslav Sobotka, ministryně školství Petra Buzková, ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, ministr kultury Pavel Dostál a sociálními demokraty nominovaný nezávislý ministr vnitra František Bublan. V nové vládě znovu jako ministr dopravy zasedne místopředseda KDU-ČSL Milan Šimonovský, funkce ministra spravedlnosti zůstane Němcovi, místopředseda US-DEU Karel Kühnl bude opět ministrem obrany.

Autoři: ČTK, frn-iHNed