Sociální demokraté, lidovci a unionisté se po složitých vyjednáváních dohodli na společném kabinetu, který by měl dovést zemi k řádným volbám v polovině příštího roku. Po osmihodinovém jednání to nad ránem oznámili lídři stran. Nemá jít o klasickou koalici, ale o volnější spolupráci, jak to požadovali sociální demokraté. Menší strany na druhou stranu prosadily takzvanou protikomunistickou pojistku, která má zaručit, že se sociální demokracie ve sněmovně při klíčových hlasováních nespojí s komunisty.


Ujednání o většinové vládě mají ještě během dneška posvětit grémia všech tří smluvních stran a prezident Václav Klaus, sdělil novinářům premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. Večer se znovu sejdou zástupci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU a dohodu definitivně potvrdí. Podrobnosti dohody včetně personálního obsazení ministerstev politici do té doby nechtějí zveřejnit.


Grosse měl v čele vlády podle dřívějších informací nahradit Jan Kohout (ČSSD), dosavadní velvyslanec země při EU. Dnes to ale vyjednávači nechtěli potvrdit. Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus řekl, že strany vytvářejí podmínky k tomu, aby to byl kandidát ČSSD. Také místopředseda KDU-ČSL Milan Šimonovský řekl, že je na sociální demokracii, aby navrhla premiéra.


První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, o kterém se v minulosti také spekulovalo jako o Grossově nástupci v premiérském křesle, odpověděl, že "nejsou na místě překvapení". "To je věc, která není na pořadu dne," dodal.


Kalousek: Máme jistotu, že to bude efektivně fungující vláda
"Základní body dohody, které jsme uzavřeli, skýtají nejenom naději, ale i jistotu, že se bude jednat o efektivně fungující vládu až do konce řádného volebního období," řekl lídr KDU- ČSL Miroslav Kalousek. Šimonovský byl opatrnější. "Jsme velmi blízko dohodě, ale tu dohodu musí ještě schválit stranická grémia," uvedl. "Nikdo nevyhrál, každý musel ustoupit," přiblížil jednání.


Předseda unionistů Pavel Němec řekl, že si jeho strana váží dohody a pokládá ji za nejlepší východisko ze současné situace. "Přestože jednání bylo časově náročné, bylo maximálně věcné a korektní," uvedl Němec.


Ministerstev nebude patnáct, ale sedmnáct
Podle neoficiálních informací mají obě menší strany obsadit po třech křeslech, zbylých 11 členů vlády včetně premiéra obsadí sociální demokracie. Původně se uvažovalo o tom, že kabinet bude mít jen 15 křesel, podle dohody to bude zřejmě 17 míst, tedy jen o jedno méně než nynější Grossova vláda. Možná už se neobsadí funkce vicepremiéra pro ekonomiku.


Podle MfDnes má být mezi ministry jen pět nováčků; ze staré sestavy se už nepočítá s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem.


V novém týmu se už podle informací ČTK nemá objevit lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šimonovský potvrdil, že "takové úvahy jsou" s tím, že o tento resort projevili zájem koaliční partneři. Šimonovský i jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Libor Ambrozek by údajně měli v čele svých úřadů zůstat Náhradou za Černínský palác by lidovci mohli dostat ministerstvo průmyslu a obchodu, které by vedl Jaromír Drábek. Šimonovský řekl, že to nepotvrzuje ani nevyvrací.


Svobodu z jednání rozbolela hlava
Svoboda během nočního jednání Strakovu akademii opustil, podle účastníků schůzky ho bolela hlava. Kohout ve středu řekl, že mezi kandidáty na šéfa diplomacie je i bývalý eurokomisař Pavel Telička. Ten však naznačil, že případnou nabídku nemíní přijmout. Dříve se spekulovalo i o velvyslanci při OSN Hynkovi Kmoníčkovi.


Antikomunistická pojistka spočívá podle Šimonovského v tom, že poslanecké kluby vládních stran spolu budou spolupracovat a budou se moci připojovat k návrhům ostatních parlamentních stran jen po vzájemné dohodě.