Benešová: Prověříme postup ministra Němce

Tah ministra spravedlnosti Pavla Němce, kterým otevřel cestu do vlasti obžalovanému katarskému princi, hodlá prověřit policie. Pokyn k vyšetřování vydala Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.
"Není to pokyn k zahájení trestního stíhání. Protože se ale objevila určitá pochybení, požádala jsem o prověření případu. To neznamená, že nutně bude zahájeno trestní stíhání, případ také může skončit tím, že se odloží," řekla včera HN Benešová. Více ale prozradit nechtěla. "Stále tu platí presumpce neviny a na celý případ platí informační embargo," dodala.
Ministr spravedlnosti Němec si vyšetřování přivodil tím, že minulý týden rozhodl o vydání do vlasti člena katarské královské rodiny Hamada Abdall Al Sáního, který je v Česku obžalován z pohlavního zneužívání sedmnácti školaček. Svůj krok nekonzultoval ani s ministerstvem zahraničí, ani s žalobcem či soudcem, který má případ na starosti.

Podezřelý? Ukáže šetření

Ministr vnitra František Bublan včera uvedl, že o počínajícím šetření ví. "Mohu potvrdit, že jsem mluvil s Nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a ta mě informovala, že dala podnět, aby se vydání katarského prince vyšetřilo," upřesnil.
Na přímý dotaz řekl, že Benešová má podezření, že rozhodnutím o vydání prince byl porušen zákon. "Teprve vyšetřování ukáže, zda a koho případně by se trestní odpovědnost týkala," vysvětlil.
Pod sporné rozhodnutí se přitom podepsal přímo Němec. On sám se o kroku Benešové dozvěděl až od redaktorů HN. "Zatím mi to nikdo oficiálně neřekl. Slyším to poprvé. Neumím si vybavit, v čem bych mohl pochybit. Správnost přeci přezkoumává soud, a pokud by tam byla chyba, tak by to nepovolil," hájil se a připomněl, že nešlo pouze o jeho rozhodnutí. "Podepisoval jsem to já, ale na základě doporučení náměstka."

Víc a víc pochybností

Pochybnosti kolem Němcova kroku se vrší. Česká televize v pondělí upozornila, že Němec rozhodl o předání případu do Kataru, přestože mu to expert z jeho úřadu výslovně nedoporučil.
"Předání trestního řízení v tomto případě nepokládám za účelné, když Ministerstvu spravedlnosti nejsou známy bližší okolnosti případu, trestný čin se stal v České republice, důkazy se nacházejí v České republice i obžalovaný se nachází v České republice," napsal referent mezinárodního odboru Ministerstva spravedlnosti.
Soudkyně Monika Křikavová, která má případ na starosti, ještě předtím katarského prince odmítla vydat. Oficiálně kvůli chybám, jichž se dopustila katarská strana a české ministerstvo v podkladech pro vydání. Například v katarském potvrzení, že stíhání svého prince dokončí, nejsou správně popsány skutky, jichž se měl podle obžaloby dopustit, nesprávná je i právní kvalifikace.
Chyby je možné vysvětlit jednoduše. "Na případ se nás totiž nikdo neptal," řekl včera státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha, jehož žalobci případ dozorovali.
O kauzu bohatého prince se katarská vláda zajímala od počátku. Když byl loni v září vzat do vazby, pokoušel se se žalobci mluvit katarský velvyslanec.
"Prostřednictvím jeho obhájkyně jsem byl vyzván, abych přijal katarského generálního konzula z Bonnu. Já jsem jej nezdvořile odmítl, protože jsem neviděl důvod, proč bych se s ním měl bavit," řekl HN Bláha.
Němec rozhodnutí vydat obžalovaného odůvodnil obavou, že vztahy obou států se mohou jinak prudce zhoršit. Oporu ale na ministerstvu zahraničí Němec nenašel. Diplomati si naopak stěžují, že na stůl dostali hotovou věc. "Postup s námi nebyl konzultován," prohlásil mluvčí Vít Kolář.
Poznámka, str. 10