Česku hrozí sankce v miliardách

Česko zaplatí pokutu tři miliardy korun, pokud se prokáže, že mělo před vstupem do EU nadměrné zásoby zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to vyplývá z předběžného dokumentu zemědělského odboru Evropské komise, jenž bude zveřejněn 20. dubna. Ministerstvo zemědělství však jakékoliv pochybení odmítá.
Brusel upozorňoval nové členské země na možnost sankcí už před rozšířením společenství. Agrární politika unie je totiž regulovaná nejrůznějšími výrobními i dovozními kvótami. Brusel proto po kandidátských zemích požadoval, aby nepřekročily limity zásob zboží, které po vstupu bude moci na společný trh.
Pro podnikatele z nových zemí by totiž bylo výhodné si zásoby udělat, protože na západních trzích za ně po pádu celních bariér mohli získat mnohem lepší cenu. "Ve srovnání s předchozím rozšířením o Rakousko, Finsko a Švédsko byla zjištěno velké množství nadměrných zásob," píše se podle agentury v dokumentu. O konkrétních sankcích Brusel ještě nerozhodl. "Jakmile však komise přijme rozhodnutí, bude definitivní, členské státy ho nebudou moci zvrátit," konstatoval pro ČTK zdroj z komise.
"Prověřili jsme znovu naše zásoby a jsem přesvědčen, že jsme žádné limity nepřekročili," tvrdí ovšem státní tajemník Ministerstva zemědělství Miroslav Toman. Kontrola se přitom podle něj zaměřila například na loňské zásoby citrusů nebo rýže, kde po vstupu do unie stouplo dovozní clo z třetích zemí i na cukr. Ten byl před rozšířením unie v západní Evropě výrazně dražší než v tuzemsku a podnikatelé jej od loňského května skutečně na západ vyváželi ve velkém.
Pokuty za nadměrné zásoby hrozí kromě Česka i všem dalším nováčkům v unie. Celková výše sankce pro deset zemí má dosáhnout 465 miliónů eur.

Autoři: Martin Mařík