ODS nabízí ústupek v referendu


Dosud neústupný postoj ODS, aby byly odděleny parlamentní volby a referendum o evropské ústavní smlouvě, může brzy padnout.
Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek připustil, že tuto podmínku je jeho strana ochotna opustit. "Jsme ochotni ustoupit od původně navrhovaného moratoria, které říkalo, že mezi referendem a parlamentními volbami má být nejméně půlroční odstup. Můžeme se s ostatními stranami bavit, kdy by referendum mohlo být," prohlásil Topolánek.

Raději někdy než nikdy

Oficiálně ODS uvádí, že případný podpis evropské ústavy je tak vážná věc, že o ní mají rozhodnout přímo voliči a nikoliv volení politici.
Zdroj blízký lidem s rozhodovacími pravomocemi v ODS však uvedl, že navržený ústupek nemusí být nezištný. "Rozhodování ve sněmovně a v Senátu se ODS nehodí. Politicky by bylo potřeba respektovat stranický postoj a ústavu odmítnout. Jenže to by zároveň bylo rozhodnutí namířené proti většinové vůli lidí. To by bylo hodně nepříjemné dilema."
V postoji ODS k lidovému hlasování to je výrazný obrat.
V lednu senátoři ODS předběhli vládu a předložili první zákon o referendu o evropské ústavě, ve kterém trvali na oddělení referenda a parlamentních voleb. Vládní strany ale požadují volby i referendum v jednom termínu. Sepsaly proto svou verzi obecného zákona, který se zase nelíbí ODS. Koalice ovládá sněmovnu, ODS Senát a patová situace se několik měsíců neměnila.
Když pak v souvislosti s vládní krizí a přípravou náhradního kabinetu začali politici hovořit o tom, že o ratifikaci euroústavy nechají místo lidí rozhodnout obě komory parlamentu, občanští demokraté obratem připustili změkčení svých požadavků.
"Ano, jsou tu přijatelné ústupové varianty," potvrdil uvolnění termínu referenda předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka

Vládní strany váhají

Ani změna postoje ODS však ještě nezaručuje, že politici dokážou referendum připravit.
Lidovému hlasování, pokud bude spojené s parlamentními volbami, dávají přednost komunisté. Vládní strany, byť mají ve sněmovně zákon o obecném referendu, s takovým rozhodováním nyní váhají. "Jsme otevření ke způsobu ratifikace. Osobně jsem prošel názorovým vývojem. Nejprve jsem byl pro jednorázové referendum, teď připouštím i hlasování v parlamentu," říká předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Obě varianty jsou přípustné i pro unionisty.
Bez ohledu na zvolenou taktiku, probíhající koaliční roztržku a nejisté složení kabinetu se parlamentní strany, s výjimkou komunistů, shodují, že vláda má už za měsíc odstartovat kampaň k evropské ústavě. Za první informační část utratí Úřad vlády desítky miliónů korun.
Agenda, str. 2 Komentář, str. 11