Premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross dnes připustil, že je ochoten vzdát se vládní funkce. Sociální demokraté současně vyzvali lidovce a unionisty k jednorázové dohodě o vytvoření proevropské vlády, v níž nebudou významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu, který by dovedl zemi až k řádným volbám v příštím roce, by stál opět sociální demokrat, řekl novinářům Gross po jednání předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD.


Lidovci i unionisté stanovisko ČSSD uvítali, KDU-ČSL však považuje své zastoupení ve vládě za suverénní rozhodnutí strany.


"Česká strana sociálně demokratická nabízí jednorázovou dohodu tří parlamentních stran, která umožní vznik vlády proevropské většiny, ve které nebudou významní představitelé politických stran a v jejímž čele bude předseda vlády nominovaný Českou stranou sociálně demokratickou," uvedl premiér.


Dodal, že na funkci premiéra by rezignoval poté, co by projekt nové vlády byl připraven a rozhodující politici by ho garantovali. Gross řekl, že by sám současně vybral jiného sociálního demokrata, který by ministerský tým sestavil. "Je to podmínkou dohody," sdělil šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. I pro příštího premiéra platí podmínka, že to nemůže být významný funkcionář ČSSD.


Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že vnímá velmi pozitivně, že v ČSSD padla jako reálná varianta demise premiéra Stanislava Grosse. "Setrvává naše stanovisko, že za nejlepší variantu pokládáme pokračování koalice 101 s jiným předsedou vlády nominovaným ČSSD. Pokud se ČSSD rozhodne do nové vlády nedelegovat vyšší stranické funkcionáře, budeme to vnímat jako její suverénní personální rozhodnutí. KDU-ČSL si ponechá vlastní suverénní rozhodování a jsme samozřejmě připraveni k intenzivnímu jednání," řekl.


Hlavní odpovědností nového kabinetu by podle Grosse bylo přijetí evropské ústavní smlouvy. ČSSD předpokládá, že tento scénář musí ještě v sobotu posvětit ústřední výkonný výbor strany, dohoda by mohla být hotova do příštího zasedání vlády.
Prezident Václav Klaus se k novému vývoji na politické scéně vyjádří dnes večer před svým odletem do Říma na pohřeb papeže. Je to právě prezident, který rozhoduje o to, kdo vládu sestaví.


Předchozí vývoj:


Sociální demokraté zvažují několik variant řešení vládní krize. Některé počítají i s odchodem premiéra Stanislava Grosse, tedy i s koncem této vlády. Ve hře je například možnost menšinového kabinetu ČSSD s podporou lidovců a unie. Další variantou je obnovení bývalé koalice, v kabinetu by ovšem nebyli lidé z vedení stran. Definitivně rozhodne až sobotní ústřední výbor ČSSD.


Uvedlo to několik účastníků dnešního jednání předsednictva a pak i poslaneckého klubu. Při jednání se zatím údajně nehovořilo o tom, kdo by Grosse v čele vlády nahradil. Byla by to prý ale "druhá liga", a to i na pozicích ministrů.


První, kdo z vyšších představitelů ČSSD opustil jednání, byl ministr financí Bohuslav Sobotka. Novinářům řekl, že sociální demokracie hledá nejlepší variantu. "Pro Českou republiku je dobrá varianta taková, kdy tady bude stabilní vláda, která bude schopna pracovat a bude schopna pro své návrhy získávat podporu v Poslanecké sněmovně. To znamená vláda, která nebude nějakým způsobem zablokována vůči většině v Poslanecké sněmovně, ale bude schopna skutečně reálně pracovat a to do termínu řádných voleb," uvedl bez dalšího upřesnění.


Podle neoficiálních informací ČTK uvažuje ČSSD o tom, že premiér by rezignoval, kdyby prezident Václav Klaus dal ČSSD "stoprocentní záruku", že ho nahradí jiný sociální demokrat.


Deník Právo již dříve uvedl, že by Grosse mohl nahradit bývalý ministr financí v Zemanově vládě Jiří Rusnok. Tuto variantu nepotvrdil poslanec ČSSD Stanislav Křeček s tím, že vedení ČSSD ve sněmovně stále jedná.


Klaus dal v úterý najevo, že po případném pádu vlády by znovu pověřil jednáním o vzniku nového kabinetu zástupce ČSSD jako nejsilnější parlamentní strany. Naznačil ale, že by dal sociální demokracii zřejmě poslední šanci.