Právníky čekají první půtky s Bruselem

Experti ministerstva zahraničí chystají vůbec poprvé právní rozbory a chtějí dokázat Bruselu, že způsob, jakým se poslanci vyrovnali s přejímáním směrnic do zákonů, je správný. Podle Evropské komise si však Češi výklad direktiv uzpůsobili obrazu svému.
"Skutečně už přišly čtyři dopisy, v nichž jde poprvé o věcný spor," potvrdil Tomáš Boček, zmocněnec pro zastupování Česka před soudy EU.
Evropské komisi se nelíbí procedura, jakou Praha použila pro registraci léků obsahujících oxaliplatin. Také, že země nevypověděla dvoustrannou leteckou dohodu s USA. Napadla i pravidla pro dovoz ojetých automobilů.
Pro právníky však bude nejtěžší obhajoba dálničních známek. EK vyčítá to, že v Česku neexistují týdenní a měsíční kupóny, autodopravci si tak musí kupovat dražší 15denní a dvouměsíční.
Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) ještě před měsícem tvrdil, že mu Brusel na tyto známky povolil výjimku. A to proto, že Česko chce od roku 2006 zavést elektronické mýtné, které známky nahradí. Před týdnem však oznámil, že je zavede.
"Přidalo se to k návrhu o mýtném. Přišlo však mnoho připomínek a ministr požádal o odklad. Nyní odchází, takže těžko říci, kdy se tím bude vláda zabývat," uvedl Viktor Meca z tiskového odboru.