Žalobci z pražského městského státního zastupitelství Jan Karabec a Martin Omelka při informování médií o chystaném obvinění ministra informatiky Vladimíra Mlynáře nepochybili. Městský státní zástupce v Praze Luboš Pětník postup přezkoumal a neshledal, že by byl v rozporu se zákonem, řekl včera Omelka.

O tom, že policie dostala pokyn ministra obvinit, informoval žalobce Jan Karabec. Poté mluvčí zastupitelství Omelka sdělil, že se tak stane do 5. dubna.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová k úniku informací v kauze prohlásila, že postup odporuje etice a mohla jím být porušena i část zákona o státním zastupitelství. "Jak to tam bylo, to si musí vyšetřit město (městské státní zastupitelství). Budou mě samozřejmě zajímat jeho závěry," uvedla tehdy.

Mlynář se o obvinění dozvěděl z médií. Údajně má být stíhán kvůli převodu peněz ze státního rozpočtu do firmy Testcom servis. Ministr obvinění dosud neobdržel, uvedl ale, že jakmile dorazí, je připraven podat proti němu stížnost. Kroky na svou obranu hodlá Mlynář podle svého včerejšího vyjádření na konferenci o internetu v Hradci Králové podniknout i v případě, že obvinění do 5. dubna neobdrží. Zatím si podle svých slov nestěžoval proto, že je členem vlády, a mohl být proto nařčen z ovlivňování vyšetřování. "Nyní vyčkávám, až mi pan prezident sdělí, že moji demisi přijal," řekl Mlynář.

Trestní oznámení na Mlynáře kvůli Testcomu podal bývalý zaměstnanec Ministerstva informatiky Milan Novák a politik Aleš Moravec. Ministerstvo na ně na oplátku podalo oznámení za křivé obvinění a pomluvu.

Mlynářovi hrozí stíhání za porušování povinnosti při správě cizího majetku podle třetího odstavce a ze zneužívání informací v obchodním styku. Čeho se má obvinění konkrétně týkat, zastupitelství dosud neuvedlo. V kauze jde o převod peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis. Jejím hlavním úkolem byl provoz internetového portálu veřejné správy. Založením společnosti Testcom servis Mlynář v říjnu 2003 pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Ředitelem ústavu je někdejší šéf České televize Dušan Chmelíček.

Autoři: