Prezident dál nepřijímá demise ministrů

Stanislav Gross má stále ve vládě čtyři ministry, kteří s ním odmítají pracovat, ale nemohou kabinet opustit. Ve funkcích je nadále drží prezident Václav Klaus, který odmítá přijmout jejich demise. Na zmrazení personálních změn ve vládě nic nezměnil ani Grossův aktuální slib, že s obměněným kabinetem předstoupí před sněmovnu a požádá o vyslovení důvěry.
Právě takovou podmínku pro přijetí demisí si původně Klaus stanovil a včera k ní přidal novou. Požaduje, aby se nejdříve vyjádřili i další ministři, kteří opuštění vlády zatím jen naznačují.
"Pokud by k jejich demisím došlo, již by se nejednalo o dílčí demise jednotlivých členů vlády, ale o jinou vládu. To by bylo něco úplně jiného. Než učiním jakékoli další kroky, vyčkám, nakolik se tyto avizované demise stanou realitou," sdělil Klaus.
Ve vládě už minulý týden odmítli pracovat lidovečtí ministři Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Libor Ambrozek, ke kterým se přidal také unionista Vladimír Mlynář.
Už zítra by se k odchodu z vlády mohl rozhodnout další její člen. Ministr a šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš včera uvedl, že počká, zda se kabinet ve středu nerozhodne sám podat demisi. Pokud tak vláda neučiní, rezignuje. Bureše jako nestraníka nominovala do vlády sociální demokracie.
Klausova nová podmínka je zamířena také na váhání Pavla Němce a Karla Kühnla z US-DEU, nestraníků Martina Jahna a Františka Bublana a sociálních demokratů Milana Urbana a Petry Buzkové.
Ministr spravedlnosti a šéf US-DEU Pavel Němec chce o budoucnosti vlády jednat s Grossem dnes poté, co premiér absolvuje setkání s Klausem.
K ostatním členům kabinetu uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, že zatím přislíbili vládě loajalitu. Zablokováním demisí se krize dostává do uzavřeného kruhu. Bez odchodu nespokojených ministrů není možné jmenovat nové a předstoupit před sněmovnu. A právě podle toho, kdo vládě důvěru dá, se chtějí váhající ministři rozhodnout.
Kraus přesto předpokládá, že proceduru vyslovení důvěry odstartuje ČSSD na květnové schůzi parlamentu. "Očekávám, že už začátkem května předložíme do sněmovny zákon, se kterým spojíme i hlasování o důvěře. Na jeho projednání má parlament tři měsíce a pokud bychom se dostali do časové tísně, tak třeba i na mimořádné schůzi by se to mohlo do prázdnin stihnout," uvedl Kraus.
Přes neukončené personální problémy bude vláda zítra pokračovat ve své práci a chystá se například pokračovat v prodeji Českého Telecomu.