Prezident teď může přijmout demise

Prezident Václav Klaus už může přijmout demise ministrů, kteří nechtějí pracovat v rozpadající se koaliční vládě. Stanislav Gross včera po poradě se sociálnědemokratickými ministry oznámil, že s obměněným kabinetem předstoupí před sněmovnu a požádá o důvěru.
Právě vyslovením tohoto slibu podmínil v pátek prezident Václav Klaus přijetí demisí odstupujících ministrů. Dokud by mu Gross tento podle ústavy nepovinný krok neslíbil, ministry by neodvolal. Ústava sice říká, že prezident demise ministrů přijímá, ale zároveň nestanovuje žádnou pevnou lhůtu, ve které tak musí učinit.
"Než přijmu demise a jmenuji nové ministry, požádám premiéra o veřejný slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí v patřičné době před parlament se žádostí o důvěru," prohlásil Klaus v pátek poté, co Grossův kabinet zachránili před pádem komunisté.
"Hlasování a dramatická diskuse ve sněmovně jsou pouze další fází současné vládní krize, nikoliv jejím ukončením. Vystoupení jednotlivých představitelů vnímám nikoli jako vyřešení již tři měsíce trvající krizové situace, ale jako její další vyhrocení," uvedl Klaus.
V sobotu se k odstupujícím lidoveckým ministrům přidal i unionistický ministr informatiky Vladimír Mlynář, který rovněž odevzdal Grossovi svůj rezignační dopis.
Sociální demokraté už na konci týdne oznámili, že místo odstupujících lidovců Svobody, Ambrozka a Šimonovského by na ministerstvo zahraničí chtěli dosadit někdejšího Svobodova náměstka Jana Kohouta, na Ministerstvo životního prostředí svého poslance Radko Martínka a ministrem dopravy by se měl stát výkonný ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr.
Zatím ale Gross neupřesnil, kdy jeho vláda znovu požádá sněmovnu o důvěru. Pravděpodobně to nebude samostatné hlasování, ale rozhodování spojené s přijetím některého z klíčovým zákonů, například o střetu zájmů.

Autoři: (dam)