Menšinový kabinet ČSSD a US-DEU se stal realitou. Komunističtí poslanci se zdrželi hlasování, a tím umožnili Grossovu kabinetu jeho další působení. Očekává se však jeho výrazná obměna, protože kromě lidoveckých ministrů, vládu hodlá opustit ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU). Již dříve někteří ministři ČSSD (Buzková, Urban, Dostál) řekli, že ve vládě podporované komunisty nebudou. Rovněž nestraník Bureš zpochybnil další působení ve vládě.


Premiér Stanislav Gross během dopolední rozpravy řekl, že se neštítí poslaneckých mandátů, které vznikly v řádných volbách. Prezident Václav Klaus bude po Grossovi požadovat slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.


13:14
Nedůvěru vládě vyslovilo 78 poslanců ODS a KDU-ČSL. Proti návrhu ODS se vyslovilo 76 poslanců. 44 poslanců se zdrželo hlasování. Podle Tlustého vláda ztratila důvěru sněmovny. "Dnes si vzali komunisté Grosse jako rukojmí," dodal. Šéf poslanců KSČM Kováčik oznámil, že neberou žádné rukojmí, nechtějí být však rukojmí prezidenta. Kasal (KDU-ČSL) navrhl, že by měl Gross požádat sněmovnu o vyjádření důvěry.


12:44
Poslanci jednotlivě hlasují. Pro návrh o vyslovení nedůvěře vládě hlasují pouze poslanci ODS a KDU-ČSL. Poslanci KSČM se zdrželi hlasování, někteří poslanci US-DEU - Fischerová a Karásek - také.


12:42
Kováčik oznámil, že poslanci KSČM nepodporují současnou vládu, ale nedůvěru ji nevysloví, zůstanou v sále a zdrží se hlasování. "Nechceme být nezodpovědnými," řekl.


12:38
Pavel Kováčik (KSČM) začíná svůj projev. "Mnoho lidí nás žádalo, abychom potopili Grossovu vládu, někteří zase, abychom to nedělali," řekl Kováčik. "Jsme státotvorná strana," sdělil Kováčik. "Bylo by lepší, kdyby Gross odstoupil. Tato vláda si naši důvěru nezaslouží. I nadále si ovšem myslíme, že nelze, abychom my byli strůjci dlouhodobé vleklé krize. Je třeba, aby ministerstva fungovala."


11:55
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) přerušil jednání na 30 minut.


11:52
Ivan Langer (ODS) uvedl, že lidé nedůvěřují státu. "Premiér nemusí být miláčkem davu, stačí když si ho lidé váží," řekl na adresu Grosse. Dodal, že premiér Gross má nulovou vizi a nulový respekt. "Nejsme stejní jako Stanislav Gross," uzavřel.


11:50
Poslanec Kováčik (KSČM) oznámil, že se poslanecký klub KSČM musí ještě poradit. Požádal o třicetiminutovou přestávku.


11:40
Gross nevěří Kalouskovi, že jeho úmysly jsou tak čisté, jak říká.


11:38
Kalousek osočil Grosse, že si ekonomické úspěchy vlády vzal jako rukojmí pro svůj vlastní prospěch.


11:34
"Neštítím se těch, kteří získali mandát ve svobodných volbách," řekl Gross. Premiér vyzval ke konstruktivnímu přístupu.


11:24
O prosperitu se má podělit celá společnost, řekl Gross. "Pro občany je důležité, co přinesou v sáčku domů," prohlásil premiér. "Nechci utíkat od rozdělané práce," dodal.


11:20
Efektivní zdanění podniků kleslo o jednu třetinu za poslední tři roky, oznámil premiér.
"Česká republika je šampiónem," zdůraznil Gross.


11:15
Gross zhodnotil vládu ČSSD od roku 1998. Vyzdvihl ekonomický růst ČR. Varuje před odstraněním investičních pobídek, které navrhuje ODS.


11:14
"Stokrát opakovaná lež se může stát pravdou," uvedl Gross.


11:12
Předseda vlády a ČSSD Stanislav Gross začal projev. "Nikoho jsem neprosil o důvěru vlády," oznámil.


11:10
Svatopluk Karásek (US-DEU) uvedl, že koaliční vláda neexistuje, proto jí nemůže vyjádřit důvěru nebo nedůvěru.


11:05
Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) oznámil, že vláda se nevzdá programu snižování daní, přítomnosti zahraničních misí v Iráku, prosazování dodržování lidských práv v Číně a na Kubě.


11:03
Vladimír Mlynář (US-DEU, ministr informatiky) oznámil, že pokud vláda nepadne, bude muset podat demisi, protože nechce být ve vládě, kterou podporují komunisté.


10:58
Pavel Severa (KDU-ČSL) uvedl, že lidovci nechtějí dělat chyby jako v minulosti. Dodal, že by byl rád, aby Gross neaspiroval na roli Zdeňka Firlingera. (Poválečný předseda ČSSD, po roce 1948 spolupracoval s KSČ - pozn. red.)


10:53
Pavel Němec, předseda US-DEU a ministr spravedlnosti, oznámil, že unionisté nepodpoří hlasování o nedůvěře vládě. "Nebudeme se chovat jako KDU-ČSL," uvedl. Vláda vstoupila s ČR do EU, reformuje veřejné finance, nastartovala ekonomický růst, posiluje vládu práva, zdůraznil.


10:47
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) zhodnotil práci odstoupivších lidoveckých ministrů.


10:36
Vojtěch Filip (KSČM) uvedl, že Klaus byl zvolen i hlasy komunistických poslanců. "Je to dobře, protože je prezidentem všech občanů," dodal.


10:34
"Může si ČR dovolit, mít v čele ne příliš inteligentního člověka," ptá se Nečas. Zároveň si odpověděl, že ne.


10:32
"Máme hospodářský růst navzdory vládě," uvedl Nečas. Dodal, že ČR má nejnižší hospodářský růst z nových členských zemí EU.


10:28
Nečas upozornil na fakt, že ČR má příliš vysoké daně, že ČSSD nemá jasnou představu o důchodové reformě. Od roku 2002 klesl počet podniků do pěti zaměstnanců o šest tisíc, zdůraznil Nečas.


10:26
Petr Nečas (ODS) řekl, že pánové Kraus a Grebeníček kritizovali Modrou šanci, ale nemluvili o náplni tohoto zasedání, o vyslovení nedůvěry vládě.
"Pouze jedna dvacetina voličů má čistý příjem vyšší než 24 tisíc korun. Máme samostatné voliče," odmítl Krausovu námitku, že voliči ODS jsou bohatí podnikatelé.


10:19
Za politické aféry můžou pravicová média, prohlásil Jičínský.


10:15
Zdeněk Jičínský (ČSSD) se nedomnívá, že hrozí návrat totality, protože svět se od roku 1989 změnil.


10:00
Podle Kalouska by měla menšinová vláda ČSSD a US-DEU, která se bude opírat o hlasy komunistických poslanců, znovu předstoupit před sněmovnu a požádat o důvěru. Zároveň poděkoval poslancům ČSSD a uvedl, že ČSSD zůstává pro KDU-ČSL partnerem.


9:55
Miroslav Kalousek, předseda lidovců, oznámil, že poslanci KDU-ČSL budou hlasovat proti Grossově vládě. Koaliční projekt však stále pokládá za rozumný kompromis. "Musel jsem pana prezidenta informovat, že 101 podpisů už není realitou, 21 podpisů lidovců bylo staženo," prohlásil Kalousek. "Rezignujte na Vaši misi," vyzval Grosse Kalousek.


9:52
Vystoupila Zuzka Rujbrová z KSČM.


9:49
Grebeníček varoval před tím, že vládní ministři nebudou kontrolováni. "Současná vláda nemá důvěru KSČM," řekl Grebeníček. Podle předsedy KSČM by měl Gross přijmout státnickou odpovědnost a odstoupit.


9:46
Programová nedůslednost a presonální nedůvěryhodnost, tak charakterizoval Grebeníček ČSSD. Varoval před tím, co ještě může na Stanislava Grosse vyplout.


9:38
"O klíčových otázkách rozhoduje stále méně občanů," řekl Grebeníček. Modrá šance je koncentrátem demagogie a asociálních nápadů, varoval Grebeníček před vládou ODS.


9:34
Začal projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. "Bylo by bláhové, něco si nalhávat o současné koaliční vládě," řekl. Krize není ničím nečekaně novým, uvedl. "KDU-ČSL chce změnit vládní dres," dodal Grebeníček.


9:32
"Za námi je odvedeno kus dobré práce, za kterou se nemusíme stydět," poukázal Kraus s tím, že od roku 1998 "nevídaně rostou" ekonomické ukazatele ČR.


9:25
"Pravicové vlády zadlužily každého občana ČR 400 tisíci korun," prohlásil Kraus. "Chudým zůstanou oči pro pláč," charakterizoval Kraus Modrou šanci ODS a jejich rovnou daň. Varoval také před zrušením investičních pobídek pro zahraniční investory.


9:22
Kraus odmítl ekonomické argumenty Tlustého. Sanace bankovního sektoru stála několik bilionů korun, dodal Kraus.
Zvýšení zadlužení o 500 miliard je směšné, řekl Kraus.


9:20
"Myslím, že projevu pana kolegy Tlustého chybělo jediné. Říci na konci slovo apríl," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus.


9:13
Od roku 1998, kdy vládne ČSSD, stoupl počet nezaměstnaných o 170 tisíc a zadlužení o 550 miliard, řekl Tlustý. "Nesplněných slibů a lží už bylo dost," hřímá Tlustý.


9:12
Vlastimil Tlustý, šéf poslanců ODS, vysvětluje, proč podali poslanci ODS návrh o hlasování o nedůvěře vládě.
"Stanislav Gross se bojí o sebe," řekl Tlustý. Z lavic ODS zazněl potlesk. Podle Tlustého měl Stanislav Gross už rezignovat dávno. "Gross sám odejít neumí," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS. "Česká veřejnost již Grossovi a vládě nedůvěru vyslovila," dodal.


9:06
Omluvili se poslanci Holáň, Macháček, Dostál. Ministr Dostál se později ve sněmovně objevil.


9:00
Začalo jednání poslanecké sněmovny. Předseda sněmovny Zaorálek přivítal poslance.