Premiér Stanislav Gross se stal řádným předsedou ČSSD. V tajné volbě na dnešním sjezdu ČSSD v Brně porazil svého jediného protikandidáta, ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Delegátům to oznámil předseda volební komise Karel Březina. Grossovo vítězství může ohrozit další existenci vládní koalice.


Z 552 hlasovacích lístků bylo odevzdaných 291 Grossovi a 203 jeho protivníkovi Škromachovi. Žádnému z nich nedalo hlas 32 delegátů. Pro Grosse tak hlasovalo necelých 53 procent hlasujících. Pro zvolení byla nutná nadpoloviční většina. Gross ještě před hlasováním řekl, že pokud nezvítězí v prvním kole, do druhého již nepůjde.


Výsledek hlasování je podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala natolik těsný, že si s hodnocením situace koaliční partneři ČSSD počkají až na neděli. "Je to těsný výsledek, řada se i zdržela. Počkáme na usnesení sjezdu," řekl ČTK. Lidovci žádají Grossův odchod z čela koaličního kabinetu.


Gross po zvolení řekl, že přijímá odpovědnost za výsledky příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se budou konat zhruba za 15 měsíců. Sjezd bude nyní volit prvního místopředsedu. Kandidovat na tuto funkci budou ministr financí Bohuslav Sobotku, který má podporu nově zvoleného předsedy, a vicepremiér Zdeněk Škromach.


Škromach po oznámení Grossova vítězství řekl, že výsledek hlasování považuje za úspěch. "Výsledek je pro mě přijatelný, byť to nebylo vítězství. Volba byla těsná, odpracoval jsem, co jsem mohl a delegáti rozhodli tak, jak rozhodli," uvedl. Zdůraznil, že je připraven s Grossem spolupracovat. Nevyjádřil se k tomu, zda nemůže zvolení Grosse prohloubit krizi uvnitř koalice. Řekl jen, že její budoucnost je především záležitostí nového předsedy.


Zvolení Grosse povede podle ministra financí Bohuslava Sobotky ke stabilizaci poměrů uvnitř ČSSD. Je dobře, že byl zvolen už v prvním kole a o mnohém to vypovídá, řekl Sobotka. Věří, že do čela strany budou zvoleni takoví lidé, kteří dokáží dojednat v rámci koalice pokračování koaliční vlády. Jaroslav Foldyna z děčínské ČSSD Grossovo zvolení respektuje, čekal však, že premiér získá ve volbě více hlasů.


Ještě před volbami Gross delegátům sjezdu řekl, že je připraven spolupracovat se Škromachem, který je rovněž ministrem práce a sociálních věcí, jak ve vedení ČSSD, tak ve vládě.

Autoři: