Zvýšení spoluúčasti pacientů a navýšení plateb pojistného má ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) v ekonomickém materiálu, který je přílohou její koncepce zdravotní péče. Položila v něm vedle sebe návrhy svého úřadu, Všeobecné zdravotní pojišťovny, vicepremiéra Martina Jahna, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu.


Ředitel Institutu zdravotní politiky a ekonomiky Petr Háva, který pro ministryni koncepci sepsal, řekl, že materiál je teprve v připomínkovém řízení. Za výsledný text zodpovídá ministryně, takže ona vybere, co v něm zůstane. I kdyby všichni s návrhy souhlasili, v textu nezůstane nic, co není v souladu s programovým prohlášením vlády. Tedy ani růst spoluúčasti a pojistného, protože kabinet se zavázal je nezvyšovat.


Po definitivní verzi zdravotní koncepce volají odbory a zaměstnavatelé. Dnes na jednání tripartity probírali sociální partneři ministerský záměr zákona o zdravotnických zařízeních, který by umožnil vznik neziskových organizací ve zdravotnictví. V čele se Svazem průmyslu a dopravy konstatovali, že by měl návrh být zahrnut do stále oddalované koncepce rozvoje zdravotnictví.


"Je to značně nesourodé, s řadou věcí nesouhlasíme," řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Ministryně ve své části nepočítá s vyššími platbami občanů, je to pro ni spíše vize do budoucna. Zůstává tak věrna programovému prohlášení své strany. Nejprve chce udělat pořádek na výdajové stránce a zamezit mrhání penězi.


Jahn naproti tomu počítá se zavedením poplatků za návštěvu u lékaře a za recept, i když konkrétní sumy neuvádí. Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub zase chtějí zvýšit občanům platby pojistného ze současných 13,5 procenta na 14. Všechny tyto návrhy jsou v souladu s doporučeními Světové banky.


"Se zavedením poplatků souhlasíme, se zvýšením plateb pojistného ne," tlumočil Gajdáček společné stanovisko všech pojišťoven včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.


Pojišťovny soudí, že s poplatky nelze čekat, až se podaří zamezit mrhání ve výdajích. Řešení musí být souběžné, je třeba změnit motivaci pacientů, lékařů, nemocnic i pojišťoven.


Podle Gajdáčka by byl optimální administrativní poplatek za návštěvu lékaře a za recept 20 korun. Pokud pacient bude chtít paralen za 12 korun, a měl by lékaři dát poplatek 20 korun, půjde si lék raději rovnou koupit do lékárny. Pokud bude potřebovat drahé léky za tisíce, poplatek 20 korun v poměru k tomu už mnoho neznamená.


Jahn počítá také se spoluúčastí pacientů na specifických zdravotnických výkonech, očekává přínos v řádech stamilionů. Přehled plateb by měl dát seznam výkonů. Gajdáček připomněl, že na Slovensku takový seznam již vyšel s údaji, z jaké části je výkon hrazen z pojištění, a kolik tedy platí pacient.


"To je správná cesta, buď je výkon hrazen plně - to jsou transplantace a další život zachraňující výkony, a postupně se úhrada snižuje až po kosmetické výkony, které nejsou hrazeny z pojištění vůbec," dodal Gajdáček. Na výkony nehrazené z pojištění by se mohli občané připojistit, nebo by je platili v hotovosti.