Europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Vladimír Železný (hnutí Nezávislí) se ohradili proti obvinění prezidenta Václava Klause ze lži, které vyřkl předseda výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu Jo Leinen. Tento německý sociální demokrat před týdnem v reakci na deset Klausových důvodů proti přijetí evropské ústavy uvedl, že český prezident říká hlouposti a lži.


"Je to čistá lež, pokud Klaus tvrdí, že s odstraněním práva veta při hlasování nemusí souhlasit národní parlamenty. Musí, a pokud se postaví proti, změna hlasování není možná," citoval Leinena deník Lidové noviny. "Tvrzení Václava Klause, že státy ztratí právo přijímat své vlastní zákony, je absolutní hloupost," dodal Leinen.


Železný a Zahradil v dopise předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrellovi vyjádřili podiv nad Leinenovou reakcí. "Nejde nám ani tak o obsah argumentů pana poslance Leinena, jakkoli jej shledáváme krajně nepřesvědčivým. Jde zejména o překvapivě neomalený tón reakce zmíněného poslance," uvedli.


"Důrazně se ohrazujeme proti takovému způsobu argumentace, který nikterak nezlepšuje kvalitu diskuse o euroústavě a rozhodně nepomáhá pověsti Evropského parlamentu," napsali Borrellovi oba čeští europoslanci. Podle nich je nutné takovou diskusi vést věcně, vyváženě, bez hysterie, přehánění a urážlivých výroků i tehdy, pokud se v ní střetávají zásadně odlišná stanoviska na ústavní smlouvu a budoucnost EU.


Leinen v analýze prezidentova desatera proti euroústavě odmítl jeho tvrzení, že se EU stane státem federativního typu, že nynější členské státy se změní v regiony nebo provincie nebo že evropská ústava bude nadřazena ústavám členských států EU.

Autoři: