Postavení cizinců má zlepšit novela zákona

Cizinci, kteří v Česku čekají na vyhoštění, mají po včerejšku větší naději, že budou pobývat v lepších podmínkách. Zajistit to má novela zákona o pobytu cizinců, kterou schválila vláda. Donutila jí k tomu letitá kritika humanitárních organizací, ke které se nedávno připojil i ombudsman a vládní zmocněnec pro lidská práva.
Speciálních zařízení, kde jsou cizinci čekající na vyhoštění umístěni, je v Česku pět. Nevládní organizace o nich mluví jako o vězení. Zařízení jsou podle nich dělaná na modelu cel předběžného zadržení.
"Podmínky pobytu jsou nevyhovující, děti nechodí do školy, vycházky jsou zajištěny nepravidelně," přiblížil před časem podmínky cizinců Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). "Lidé, kteří často utíkají ze své země před pronásledováním, nechápou, proč jsou drženi za mřížemi, když žádný trestný čin nespáchali. Proč mají na vycházku na oploceném dvorku, kolem kterého běhá smečka vlčáků, nárok hodinu denně."
Přidává se i Svatopluk Karásek, vládní zmocněnec pro lidská práva: "Bylo to jedno z nejhorších míst. Jsme rozhodně rádi, že to chce vláda změnit." Zmírnit přísné podmínky se organizacím, které se zabývají uprchlíky a jejich právy, už v minulosti jednou podařilo. "Policie už do cel s nejpřísnějším režimem aspoň nezavírá tolik lidí. Schválená novela je další úspěch," vysvětlil Martin Krahulík z OPU.
Pokud návrh schválí parlament, bude tato zařízení v budoucnu spravovat místo policie Ministerstvo vnitra. "Podmínky by se měly více podobat přijímacím střediskům azylových zařízení s tím rozdílem, že cizinec nebude moci kromě zákonných důvodů zařízení opustit," uvedla Jana Matějusová z ministerstva. Podle ní ale už nebude tak striktně omezen pohyb po areálu.
Novela také zavádí povinnou školní docházku pro děti do patnácti let a myslí na volný čas cizinců. "Teď tam neměli nic. Ani knížky, ani televizi. Zákon jim může zajistit podmínky, které se budou blížit normálu. To už mělo být dávno," řekla Anna Grušová z poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru.
Norma obsahuje i další novinky. Od cizice, který bude chtít v Česku podnikat, budou úřady požadovat potvrzení o daňových nedoplatcích, o zaplacení sociálního pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Stát tím chce omezit šedou ekonomiku.