Vládní návrh bez šance


Předem odsouzen k neúspěchu je zákon o referendu, který včera poslala do sněmovny vláda. "Odmítneme ho," říká jednoznačně stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil. Jeho strana má v Senátu dost hlasů, aby zablokovala každou normu, která ke schválení potřebuje třípětinovou ústavní většinu.
"Pravděpodobnost, že se zákon schválí, není velká a postupně se snižuje," připouští místopředseda evropského výboru sněmovny Miloš Kužvart (ČSSD).
Vláda dosud přehlížela otázku, jak schválit ústavní smlouvu Evropské unie. Teď vstoupila do hry způsobem, který lidové hlasování o euroústavě nepřiblížil ani o den. "Je to jen ztráta času," říká politolog Jiří Pehe.

Senát na dobré cestě

Jedinou šancí pro referendum zůstává návrh senátorů ODS, který včera v horní komoře projednal ústavněprávní výbor. Zatímco vládní návrh umožňuje vyhlašovat referenda k různým tématům, senátoři chtějí povolit jen hlasování o euroústavě.
Možnost, že návrh Senátu schválí s ODS i vládní většina ve sněmovně, včera naznačil místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL): "Podporujeme vládní návrh o referendu už z toho důvodu, že programové prohlášení vlády se musí plnit. Pro schválení euroústavy ale není mnoho času a pomoci by mohl speciální zákon od senátorů."
Podle Kasala nic nebrání, aby sněmovna projednala obě normy najednou. Místopředseda je optimistou a tvrdí, že poslanci překonají spor, který dosud rozděluje vládní strany a ODS v názoru na termín referenda: "Ať to pošlou a my si s tím už nějak poradíme," říká Kasal.
Jeho postoj sdílí europoslanec ČSSD Libor Rouček: "Tlačí nás čas a není vyloučeno, že k nějaké dohodě dojde," vysvětlil.

Překážkou je termín

Politici musí najít kompromis, kdy má referendum proběhnout. Evropská unie stanovila termín do konce října 2006, ODS trvá na tom, že musí být šest měsíců před volbami do sněmovny.
"Referendum musí být do 15. prosince. Není možné nechávat rozhodování o euroústavě na příští vládu," říká rezolutně Zahradil, podle kterého se vláda chová absolutně nezodpovědně, když stále chce, aby o euroústavě lidé hlasovali při volbách.
Podle Zahradila je jediným důvodem tvrdohlavosti ČSSD snaha využít evropské téma, aby získala ztracenou popularitu.
Zahradilův názor sdílí David Král z Institutu pro evropskou politiku Europeum. Vládní zákon o referendu nemůže podle něho projít. Proto by měl premiér hledat dohodu s ODS.
"Půlroční prodleva mezi referendem o Ústavě EU a parlamentními volbami je správná," tvrdí Král. "Obojí by se nemělo míchat. Kampani před hlasováním jinak budou jasně dominovat vnitropolitická témata.."

Jde to i bez referenda

Zahradil se domnívá, že vláda vážně referendum nechce. "Mohou mít jediný důvod - využít 200 miliónů na kampaň k vlastní propagaci," míní.
Sociální demokraté se skutečně nebrání tomu, aby o ústavní smlouvě rozhodoval parlament. Pokud se o ní bude rozhodovat jako o ústavním zákoně, může ji ODS zablokovat. "Ale nevím, jestli by zvládli odpovědnost za jasné "ne" euroústavě," říká poslanec Rouček.
Schválení bez referenda by uvítal předseda evropského výboru sněmovny Pavel Svoboda (US-DEU): "Čím blíže bude říjen 2006, tím na všech stranách poroste snaha schválit euroústavu v parlamentu," říká.
Zahradil má připraven plán i pro tento případ: "Rozhodli bychom se podle toho, jak by probíhalo schvalování v jiných zemích." Stejně by mohla ODS postupovat po předčasných volbách, které by vládní strany odsunuly na okraj politické debaty.
Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku je přesvědčen, že ODS využije všechny možnosti, aby ratifikaci zabránila: "Referendum nepotřebuje, když je schopná zablokovat přijetí euroústavy v Senátu."


Dvě referenda

Podle senátorů ODS
Prezident vyhlásí referendum o euroústavě do listopadu 2006. Musí se konat nejméně 6 měsíců před volbami do sněmovny. Opakované referendum vyhlásí na žádost dvou pětin poslanců nebo senátorů.
Vládní návrh
Prezident vyhlásí referendum na žádost dvou pětin poslanců nebo senátorů nebo půl miliónu občanů. Pokud žádost o referendum dostane během šesti měsíců před volbami, koná se referendum v den voleb.