Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) chce novelizovat vysokoškolský zákon, aby studenti soukromých vysokých škol měli stejná práva a možnosti jako studenti škol veřejných. Řekla to při diskusi v rámci veletrhu Schola Nova, který začal v pražském Veletržním paláci. Svým podřízeným už zadala, aby vypracovali analýzu, z níž by měly vzejít kroky potřebné k tomu, aby se jejich postavení vyrovnalo.


Posluchači soukromých vysokých škol nedostávají příspěvek na stravu ani na ubytování. Veřejné vysoké školy dostávají na obě oblasti dotaci od státu. Studenti tak využívají vysokoškolských menz, kde je jídlo levnější než ve veřejných jídelnách nebo restauracích a část studentů bydlí na dotovaných kolejích. "Myslím si, že by v této oblasti měli mít studenti soukromých i veřejných vysokých škol stejná práva," řekla Buzková novinářům.


Od příštího roku se sice ruší nepřímá dotace na ubytování a část studentů bude dostávat přímé stipendium pro tyto účely, včetně posluchačů některých soukromých škol. Peníze na stipendium dostanou ale jen soukromé vzdělávací instituce vedené jako obecně prospěšné společnosti. Ty ostatní na něj kvůli platné legislativě nárok nemají.


Buzková také hovořila o tom, že je třeba rozšířit nabídku všeobecného vzdělávání na středních školách. "Ukazuje se, že tato nabídka není dostatečně široká," podotkla.

Autoři: