ODS: Vláda má tři týdny na požádání o důvěru

Občanští demokraté i přes silnou rétoriku dávají Stanislavu Grossovi tři týdny, aby obnovil důvěryhodnost koaliční vlády. ODS předpokládá, že jestliže sjezd ČSSD potvrdí Grosse ve funkci premiéra, předstoupí jeho kabinet sám před poslance se žádostí o vyslovení důvěry. Pokud tak hned po Velikonocích neučiní, požádá ODS sněmovnu, aby vládě vyjádřila nedůvěru.
Včera o tom rozhodla výkonná rada nejsilnější opoziční strany.
"Nedovedeme si představit, že by vláda s tak otřesenou pověstí a s tak nevěrohodným premiérem nepožádala sama o hlasování o důvěře. Je to logický krok, kterému se nemůže vyhýbat," řekl místopředseda ODS Petr Nečas.
Zvýšit věrohodnost vlády je podle Nečase nutné zejména z toho důvodu, že neustále klesá pověst České republiky v zahraničí. "Diplomaté, se kterými se setkáváme, nechápou, jak je možné, že věci dospěly tak daleko. Není dne, aby se v zahraničí o České republice a o možné míře korupce nepsalo," doplnil Nečas.
Vládní poslanci dosud tvrdili, že soudržnost vládní koalice nebudou hlasováním o důvěře testovat. Naposledy to včera zopakoval předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
V kuloárech politici ČSSD připouštějí, že koalice by nemusela sehnat 101 hlasů, nutných k vyslovení důvěry ve sněmovně. Především zástupci levicového křídla sociální demokracie totiž nechtějí dál vládnout s lidovci a dávají přednost menšinové vládě podporované komunisty.
Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek předpokládá, že koalici položí lidovci a odejdou z vlády, pokud Gross i po velikonočním sjezdu ČSSD zůstane premiérem.
Spor ale může skončit i tím, že Gross zůstane premiérem a lidovci z vlády neodejdou, protože nechtějí otevřít dveře spolupráci menšinové vlády ČSSD s komunisty. "Úvaha, že pokud Gross výzvu k odstoupení neposlechne, tak i přesto zůstanou naši ministři ve vládě, je zatím správné pochopení našich prohlášení," potvrdil místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.
Lidovci zatím rozhodli, že stejně jako ODS dají sociálním demokratům tři týdny klid a na Grossovu demisi nebudou naléhat. Pak čekají na další jednání.
"KDU-ČSL bude muset jasně prokázat, zda je její iniciativa směrem k předsedovi vlády důvěryhodná a není jen bouří ve sklenici vody. Přitom dnes platí, že kdo podporuje Grosse ve funkci premiéra, je stejný jako Gross," uvedl Topolánek.
Pokud bude ODS nucena vyvolat sama hlasování o nedůvěře, vláda se udrží, když proti ní ve sněmovně nebude hlasovat víc než polovina přítomných poslanců.
I kdyby tedy občanští demokraté získali podporu ke svržení vlády od některých lidovců a unionistů, mohou vládu podpořit komunisté odchodem ze sněmovny, anebo tím, že se zdrží hlasování. To by bylo podle politiků ODS důkazem, že současná vláda přežívá jen díky tiché podpoře KSČM.