Česko dál neví, jak hlasovat o euroústavě

Než začala vládní krize, bylo největším politickým tématem případné referendum o evropské ústavní smlouvě. Od sklonku ledna, kdy vypukl skandál s premiérovým bytem, však politici nepopošli v řešení této otázky ani o krok. Odpověď na to, kdy a jak, stále nemají.
Česko se k euroústavě musí stejně jako dalších 24 členských států Evropské unie vyslovit do října 2006. Politikům tak sice zbývá ještě rok a půl času, jenže zatím chybí byť jen zákon, který by konání referenda umožnil. "Schvalování všech zákonů je v Česku dosti pomalé. A u tohoto návrhu se navíc dají čekat velké spory," říká senátor Jaroslav Kubera (ODS), který už příslušný návrh předložil do Senátu a ten jej poslal na projednání do výborů.
"Návrh trochu stojí, protože není shoda o důležitých věcech - zejména termínu," říká další senátor, který nechtěl být jmenován.
Sociální demokraté chtěli, aby lidé o euroústavě hlasovali souběžně s volbami do Poslanecké sněmovny v červnu 2006. ODS to odmítala. "Jenže teď vlastně ani není co odmítat. Není jisté, jestli vláda nepadne dřív, a tudíž i volby nebudou v naprosto jiném termínu. Takže jsme v patové situaci. Není ani, oč se dohadovat," míní již citovaný senátor.
Podobně to vidí i místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti, poslankyně Anna Čurdová (ČSSD). "Vlastní referendum jsme zatím neřešili. Dokud není termín, je těžké řešit další věci."
Tento pasívní přístup přitom má na Česko dopad už teď. Země jako jedna z mála zatím nepožádala o spolupráci či pomoc Evropskou komisi, která hodlá na podporu kampaní před plebiscity uvolnit milióny eur. Do Česka by z této sumy mohlo přijít asi 110 tisíc eur.
Bruselské peníze mají putovat na zastoupení EK v Praze: "Pokud bychom měli podobné nápady jako vláda, jak občany o euroústavě informovat, dali bychom samozřejmě peníze dohromady. Zatím jsme však od vlády žádný plán nedostali," řekl HN vedoucí českého zastoupení Christian Bourgin.
Vláda se měla návrhy, jak kampaň vést, zabývat už minulý týden. Ministerstvo zahraničí však dotyčný dokument stáhlo. "Některé resorty nám dodaly připomínky pozdě, chceme je zapracovat," zdůvodnila Jana Adamcová z ministerstva, která předloni připravovala kampaň před vstupem do EU.
Podle informací HN obsahuje dokument varování, že s krátícím se časem ubývá i možností, jak lidem obsah evropské ústavy vysvětlit. Experti ze Španělska, které plebiscit uspořádalo jako první ze zemí EU v půli února, však varovali, že je zapotřebí nejméně rok, aby povědomost lidí o celém textu alespoň trochu zapustila kořeny a lidé věděli, o čem hlasují.