Ministři se dohodli, jak na nájmy

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek se dohodl s ministrem financí a ministrem práce a sociálních věcí, jak deregulovat nájemné. "Dohodli se na obecném modelu," potvrzuje mluvčí ministra financí Marek Zeman. Věcný záměr zákona by měli ministři předat vládě do konce března.
Reformní plán sociálně demokratických ministrů nemusí zbrzdit ani případný pád současné vlády, příznivě na něj nahlíží i opoziční ODS.
"Paroubkův návrh je důkazem, že se pohnuly ledy," říká poslanec ODS Petr Bratský. Jeho strana by však postupovala radikálněji, plán deregulací podle Paroubkových expertů ale hodlá převzít.

Jak rychle deregulovat

Největší neznámou nového návrhu je rychlost deregulace. Odborníci, kteří na reformě spolupracují s Paroubkovým ministerstvem, žádají, aby majitelé mohli ve většině českých i moravských měst zvýšit ceny nejméně o dvojnásobek.
Paroubek pod tlakem sociálně demokratické levice zatím doporučil omezené uvolnění cen, které by pocítili jen obyvatelé větších měst. "Musíme proto dodat Ministerstvu financí podrobnější výpočty, jak může být deregulace účinná," vysvětluje podmínky dohody Paroubkův náměstek Ivan Přikryl.
Sociální dopady reformy nájemného pak mají brzdit dvě opatření ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Na sociální příspěvek na bydlení bude mít napříště nárok každý, jehož výdaje za nájem překročí třicet procent čistého příjmu. ČSSD dosud novou sociální dávku odmítala, dnes Sobotka slibuje, že v příštím roce budou k dispozici dvě miliardy korun.
Vláda přitom už v lednu schválila věcný záměr zákona o hmotné nouzi, podle kterého budou dávky chudým občanům vyplácet obce. Stát jim ale náklady proplatí pouze v tom případě, když pro příjemce dávek zajistí laciné sociální byty.

Varování Štrasburku

Pro radikálnější přístup deregulace hovoří týden starý verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten rozhodl, že regulace nájemného v Polsku porušuje práva majitelů bytů. "Polsko musí majitelům vhodnými právními či jinými prostředky zajistit dostatečnou výši nájmů nebo nabídnout jim mechanismus, který by dopady státní kontroly růstu mezd na jejich právo na majetek mírnil," stojí v odůvodnění rozsudku soudců Evropského soudu. Soud dal polské vládě půlroční odklad, aby našla s majiteli domů smír. Pokud by se jí to nepodařilo, hrozí podle náměstka Přikryla polské státní pokladně pokuta, která odpovídá 70 miliardám korun.
V Česku je regulace ještě tvrdší než v Polsku. Například v Praze umožňuje ve srovnání s Varšavou poloviční nájemné. "Do měsíce bude ve Štrasburku i naše žaloba," říká Petr Axamit ze Sdružení majitelů nájemních domů.
Vláda bude o rozsudku ze Štrasburku jednat už dnes. Ministr Paroubek navrhne, aby Češi oslovili Evropskou komisi s dotazem, jaké cenové regulace nájemního bydlení evropské právo vůbec připouští.
Nájmy budou vyšší, str. 3 Komentář, str. 10