První rozsudek v Berkových kauzách

V kauze údajně zmanipulovaných konkursů, za nimiž stojí podle policie skupina kolem ústeckého soudce Jiřího Berky, padl včera u pražského městského soudu první nepodmíněný trest. Za prodej společnosti ZKL Klášterec nad Ohří, kterou poslal do konkursu právě Berka, má jít do vězení na 6,5 roku podnikatel Peter Schwarcz.
"Je vinen, že záměrně nedodržel dohody ohledně prodeje," řekl soudce.
Kromě vězení musí Schwarcz koncernu ZKL uhradit škodu 18 miliónů korun, se zbytkem nároků soud společnost odkázal na občanskoprávní řízení. Celkem ji Schwarcz podle soudu připravil o čtyřicet sedm miliónů korun. Verdikt není pravomocný, Schwarcz se na místě odvolal. Případem se tak bude zabývat ještě pražský Vrchní soud.
Klášterecký podnik poslal Berka do konkursu v červnu 2002, konkursním správcem ustanovil Daniela Thonata. Thonat a Berka čelí s dalšími lidmi obvinění z rozsáhlých konkursních podvodů, podle policie zmanipulovali i konkurs na kláštereckou ZKL.
Konkursní správce ZKL Thonat prodal závod Schwarczově pražské firmě Comindustrial za 40 miliónů korun. Společnost později stoprocentní podíl v klášterecké ZKL postoupila slovenskému výrobci ložisek a obráběcích strojů HTC holding. Slovenská firma byla do té doby konkurentem právě klášterecké ZKL.
Generální ředitel koncernu ZKL Jiří Prášil již dříve řekl, že konkurs podniku v Klášterci nad Ohří byl bezdůvodný a jeho důsledky znamenají pro koncern výrazné ohrožení.
Společnost ZKL Klášterec byla největším výrobcem v oboru axiálních ložisek v Evropě. Významnou pozici měl také na trhu dvouřadých ložisek.
Schwarcz popírá, že byl "bílým koněm" Berky a Thonata.
"Já jsem se k tomu prodeji klášterecké ZKL dostal, až když jsem se vrátil ze své cesty do Spojených států, a to už byl konkurs měsíc vyhlášen," uvedl. Tvrdí naopak, že se stal Prášilovým "bílým koněm".
"Kupujícího si přivedl pan Prášil, já jsem neměl v úmyslu to prodávat," uvedl. Proč by Prášil chtěl prodat klášterecký podnik slovenskému konkurentovi, prý sám nechápe.