Online rozhovor

Již není možné vkládat otázky Obnovit (přenačte stránku) Vložit dotaz
Martina 25.2. 18:07
Dobry den, mam takovy maly problem,
mam zivnostensky list uz 3 roky ale posledni rok nepracuji a bydlim v zahranici se svym pritelem, zivnostensky list nemam pozastaveny, musim podavat danove priznani?
Poradite mi jak?Nemam zadny prijem
Dekuji
Martin Štěpán 9.3. 11:00
Daňové přiznání podávat nemusíte, ale je potřeba oznámit finančnímu úřadu čestným prohlášením, že jste neměla v minulém roce žádné příjmy.
Alena 8.3. 16:32
Hezký den,
OSVC (daň.evidence-hlavní činnost) chce přenést 50 % zdaň.příjmů a výdajů na manželku, jako na spolupracující osobu.Potíž je v tom,že žena není přihlášena jako spoluprac.osoba na OSSZ ani na ZP ani na FU,lze ji ještě dodatečně přihlásit? Manželka část roku pobírala mateřský příspěvek od zaměstnavatele a část roku rodič. příspěvek. Tyto dávky se zřejme do zdanitelných příjmů nepromítnou. Ale pokud by se podnikatel rozhodl uplatňovat nezdanitel. položku na manželku zde se mateřský příspěvek započítá? Rodičovský už ne?Zena potom nebude muset vykazovat v dan.priznani ani minim.základ dane? Je to tak?Dekuji za odpověď. Alena
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:56
Manželku lze na všech úřadech dodatečně přihlásit, sankce by tam žádné být neměly. V případě spolupráce se dávky do příjmů nepočítají a daně se z nich neodvádí, nemůžete však na manželku uplatnit nezdanitelnou položku. Minimální zákad daně se jí pravděpodobně netýká.
Pokud si chcete uplatnit odčitatelnou položku na manželku, nesmí její příjmy překročit stanovenou hranici, přičemž do těchto příjmů se započítává mateřský příspěvek a nezapočítává rodičovský příspěvek.
Helena S. 8.3. 16:33
Posíláme na Slovensko slovenským firmám, které jsou plátci DPH, na jejich vyžádání naše reklamní materiály. Materiály jsou zdarma, ale za opakované zasílání požadujeme poplatek ( balné,poštovné ) Kdo bude platit DPH, resp.jsou to služby revere charge? Děkuji Helena
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:55
Ano, tyto služby podléhají reverse charge a DPH by měly odvádět na Slovensku.
Martina 8.3. 16:36
Hezký den, OSVC(dan.evidence, hlav.cinnost)chce v roce 2005 uplatnovat výdaje procentem z príjmu.Takze v roce 2004 musí zdanit i neprodané zásoby zbozí. Podléhají tyto zásoby i sociál.a zdrav.pojistení,tzn.zahrnou se do zdan.príjmu v prehledech pro rok 2004? A dále OSVC pobíral od 1.9. nemocenské dávky. Zapocitávají se dávky do príjmu (jen zrejme jako nedanové) a projeví se nekde v danovém priznání (krome toho, ze se pokrátí pomerem min.základ dane) nebo v prehledech na OSSZ nebo ZP? Dekuji za odpoved.Martina
Martin Štěpán 9.3. 11:02
Dodaňované zásoby nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. Nemocenské dávky se v přiznání nikde nobjeví, daň se z nich tedy neplatí.
OSVC 8.3. 17:47
Dobry den.
Zacal jsem podnikat na sklonku minuleho roku a nesplnil jsem zakonnou hranici prijmu 15.000,- CZK pro podani danoveho priznani. Chtel bych se zeptat, jak se tato skutecnost aplikuje v praxi. Je nutne fin. urad o teto skutecnosti nejak informovat, nebo ho mohu zkratka ignorovat?
Dekuji za Vasi odpoved a preji hezky den.
Martin Štěpán 9.3. 11:04
Daňové přiznání podávat nemusíte, ale je potřeba oznámit finančnímu úřadu čestným prohlášením, že jste neměl v minulém roce žádné příjmy.
vladimir sevcik 8.3. 18:21
Dobry den. Jsem jeden z vice spolumajitelu najemniho domu, kteri v danem dome bydli a neplati cisty najem (t.j. tento je nulovy, muj byt zabira 1/15 celkove plochy). Musim tuto skutecnost nejak zohlednit v danovem priznani dane z prijmu fyz. osob, ktere kazdorocne podavam ? Ktery danovy predpis nebo zakon toto upravuje ? Zmeni se nejak situace, pokud vsichni spolumajitele budou platit nejaky najem (napr. regulovany nebo 1/2 regulovaneho) ? Dekuji predem za odpoved.
Martin Štěpán 9.3. 11:04
Já myslím, že současná situace je v souladu s daňovými předpisy a není třeba ji měnit. Pokud by si nájemci nájem platili, byla by daňová povinnost každého z nich vyšší.
František 8.3. 19:15
Zajímalo by mě, jak je to vlastně s odpočty na děti u zálohové daně při příjmu ze závislé činnosti v tomto roce. Kolik se na jednotlivé děti odečítá a nějak omezen počet dětí, na které lze odečet uplatnit?
Martin Štěpán 9.3. 11:06
V roce 2005 byly odpočty zrušeny a byly nahrazeny tzv, daňovým zvýhodněním. Princip je ten, že zvýhodnění se odečítá od daňové povinnosti ve výši 500,- Kč za jedno dítě měsíčně. Pokud je Vaše daň v daném měsíci vyšší, zaplatíte o to méně. Pokud je nižší, zaměstanavatel Vám rozdíl vyplatí a zúčtuje si ho s finančním úřadem.
Věra 8.3. 19:31
Dobrý den, daň.přiznání podávám ze závislé činnosti a vedle mám zřízen živnostenský list, ale činnost jsem nikdy nezahájila.Zpočátku jsem pravidelně živnost pozastavovala. Teď již několik let ne, ale živnost stále nepoužívám. Pokud jsem pochopila dobře, tak minimální daň se na mě nevztahuje. Co a kde musím ohlašovat? Dostávám různé rady od různých poradců.Děkuji
Martin Štěpán 9.3. 11:09
Minimální základ daně se na Vás určitě nevztahuje. Ve Vašem případě bych vřele doporučoval živnostenský list vrátit, ušetříte si spoustu starostí.
Jana Prokšová 8.3. 19:43
Dobrý den, OSVČ zakoupil v r. 2003 na leasing nákladní automobil s počtem pravidelných splátek 60. V říjnu 2004 došlo k předčasnému ukončení leas. smlouvy. Kupní cena byla vyšší než zůstatková. Zajímalo by mne, jak máme postupovat v účtování /vedeme daňovou evidenci/ v roce 2004,můžu rozpustit do nákladů zaplacené splátky v r.04 nebo již nikoliv? O měsíc později byl automobil prodán bazaru za cenu nižší než byla zůstatková - toto musí být vedeno jako zdanitelný příjem, že?
Děkuji za odpověď.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:50
Ve Vašem případě došlo k nedodržení podmínek kladených na daňovou uznatelnost nájemného u leasingu. V tom okamžiku by mělo dojít k těmto operacím :
1. ke dni odkupu by měly být vyjmuty z nákladů všechny splátky a měly by společeně s kupní cenou vstoupit do pořizovací hodnoty dlouhodobého majetku
2. ke dni prodeje dát prodejní cenu do příjmů a zůstatkovou cenu prodaného majetku ( tzn. fakticky pořizovací cenu ) dát do nákladů
Výsledek bude ten, že všechny splátky nakonec v nákladech skončí.
Jana 8.3. 19:48
Dobrý den,
OSVČ každý rok vždy přerušuje svoji živnost.
V r. 04 podnikal od 1.5,-6.12., ve zbývajících měsících byl veden na úřadě práce. Zajímalo by mne, zda se ně něho stahuje minimální základ daně. A pokud ano, kolik si bude zahrnovat měsíců do podnikání, když v měsíci prosinci podnikal jen 6 dní. Děkuji za odpověď.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:11
Minimální základ daně se bude tohoto poplatníka týkat po dobu 8 měsíců, tj. za každý měsíc, v němž alespoň po část měsíce provozoval podnikatelskou činnost ( tzn. včetně prosince ).
Honza 9.3. 07:34
Dobry den,
jsem zamestnan na hlavni pracovni pomer a zaroven mam prijem jako autorsky honorar. Nektere mesice dostavam zdaneno 10%, jine castku dostavam nezdanenu (pry mohou danit, pokud nepresahne 3000 za mesic). Jak mam nezdanene prijmy zdanit - vyplnit danove priznani za vsechny prijmy a zdanit sazbou dane, ktera vyjde? Musim nejak uvadet castky, ktere jiz byly zdaneny 10%, pripadne je zdanit procenty podle celkove vydelane castky? Plati se z techto honoraru socialni a zdravotni pojisteni? Predem dekuji za odpoved.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:13
Do daňového přiznání uvedete jen ty honoráře, kteé nebyly zdaněny sazbou 10 %. Sociální pojištění se z tohoto příjmu platit nemusí, zdravotní ano.
Míša 9.3. 07:34
Dobrý den,1-3/04 jsem podnikala, potom jsem živnost přerušila a šla do zaměstnání, po 3 měsících jsem měla neschopenku(rizikové těhotenství) a v listopadu se mi narodil syn.Vztahuje se na mě minimální daň? V zaměstnání jsem si vydělala cca 60 tis. hrubého.Mám nárok na odčitatelnou položku za celý rok? Sociální a zdravotní budu platit pouze za ty 3 měsíce podnikání? Díky Míša
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:14
Minimální základ daně se Vás týká po dobu 3 měsíců. Jelikož však váš výdělek v zaměstnání byl vyšší než minimální základ daně, v konečném důsledku budete zdaňovat pouze příjem ze zaměstnání.
Základní odčitatelnou položku můžete uplatnit za celý rok, pojištění budete platit jen za ony tři měsíce.
tomas 9.3. 08:22
Dobrý den,
jsem student strší 26 let. Platím si sám zdravotní pojištění a mám příjmy na základě dohod o provedení práce. Nyní budu podávat daňové přiznání. Mohu si zaplacené zdravotní pojištění odečíst od svých příjmů? Přiznám se, že jsem v zákoně nenašel jednoznačnou odpověď. Děkuji.
Tomáš
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:16
Zdravotní pojištění si nebudete moci uplatnit, protože nebylo placeno zaměstnavatelem a nemáte příjmy jako OSVČ.
Jirka 9.3. 09:33
Dobrý den.
1/ Je pravdou že občan který je zaměstnán a nepodniká se na něj nevztahuje zákon o minimální daní naproti tomu občan, který je zaměstnán a přividělává si podnikáním, tak se na něj zákon o minimální dani respektive minimálním základu vztahuje ?
2/ Jak se účtuje v účetní osnově příspěvek na dovolenou pro zaměstnance ?
Děkuji.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:18
ad 1) V principu máte pravdu. Jen "zákon o minimální dani" se ve skutečnosti jmenuje "zákon o daních z příjmů" a "minimální daň" se jmenuje "minimální základ daně". Navíc, ten kdo v zaměstnání vydělá víc než minimální základ daně, toho se fakticky minimální daň netýká.
ad 2 ) Neumím odpovědět, neboť nevím, jaký příspěvek u jakého typu organizace máte na mysli.
Ondřej Zápotocký 9.3. 09:40
Dobrý den, které daňové úlevy nejsou (podle Vás) lidmi dostatečně využívány?
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:22
Zajímavá otázka. Myslím, že lidé často využívají všech možných úlev v plné míře. Snad jen odčitatelná položka na dary neziskovým organizacím se nepoužívá tak často, ajk by se měla ( a mohla ).
Ondřej Zápotocký 9.3. 09:41
Co se stane pokud občan (zaměstnanec) někdo zapomene podat daňové přiznání co se dává v březnu?
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:24
Pokud toto nastane a přijde se na to, finanční úřad může dát pokutu za pozdní podání daňového přiznání a musí vyměřit penále z případné daňové povinnosti.
Vřele doporučuji to řešit co nejdříve, pokuta se nemusí uplatnit. Pokud poplatník úředníky vysloveně neignoruje, zpravidla se ani u fyzických osob nedává.
Malý 9.3. 09:46
Dobrý den, dovolím si položit následující dotaz.

Otec, který je již v důchodě, dostává roční nájemné za pronájem pozemků od zemědělského podniku ve výši 14tisíc.
Patří tyto příjmy do paragrafu 9 a nemusí se podávat přiznání nepřevyšuje-li částka 15tisíc?
Kromě příjmů z pronájmu má totiž příležitostný příjem z chovu včel. Celkem má 15 včelstev. Tedy dle paragrafu 10 nepřevyšují 20tisíc (15x500kč)
a měly by být tyto příjmy od daně osvobozené.
Nebo se vše započítává do par.10. pak by totiž částka 20tis. byla překročena ?

Děkuji za odpověď
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:29
Pronájem pozemků patří do §9. Příjem z včelstev je tedy od daně osvobozen. Jelikož neosvobozené příjmy nepřesahují 15000,- Kč, nemusí otec podávat daňové přiznání, tzn. že nemusí platit žádné daně.
Evžen 9.3. 09:53
Jaká je nyní přesně situace v dani z nemovitostí ohledně zemědělských pozemků na kterých hospodaří v nájmu ZD. Psalo se, že FÚ budou obesílat majitele zemědělských pozemků. Dodnes se nic neděje. Je nutno platit daň z naturáliií, které dostávají majitelé zemědělské půdy od hospodařícího místního ZD? Případně od jaké částky se v tomto případě platí daně a zda se musí podávat dodatečné daňové přiznání. V přepočtu na Kč nedávájí ZD těm mnoha drobným majitelům zemědělské půdy více než 4.000Kč/rok. Většina těch majitelů jsou již důchodci.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:45
Ohledně daně z nemovitostí je situace komplikovaná a doporučoval bych se pro informace obrátit na příslušný finanční úřad.
Příjem v naturáliích je předmětem daně z příjmů stejně jako příjem v penězích.
Pokud nemá člověk jiné příjmy než důchod a nájem, nemusí při částce do 15.000 Kč podávat daňové přiznání a tím pádem ani nemusí platit daně.
Jiří Němec 9.3. 09:59
Dobrý den, jsem živnostník a někde jsem zaslechl, ze nemám povinností odvádět minimální daň v prvním roce podníkání. Platí to i v případě, že jsem pár let nepodnikal a ted si znovuobnovujji živnost? dekuji za odpověď
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:44
Nikoli, platí to pouze v prvním ( a druhém ) roce, kdy byl vydán živnostenský list.
Pepa 9.3. 10:25
Dobrý den, jsem v stálém zaměstnaneckém poměru. Teď se teoreticky rýsuje šance na uzavření ještě jednoho úvazku (dohody) u stejného zaměstnavatele. Nezkomplikuje mi to podávání daňového přiznání? Může ho za mne podat zaměstnavatel? Je tam nějaká hranice příjmu (u druhého úvazku)?Děkuji
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:42
Pokud máte dvě zaměstnání souběžně a v obdou máte vyšší příjem než 5000,- Kč hrubého měsíčně, musíte na konci roku podat daňové přiznání sám.
Eva K. 9.3. 10:48
Přeji Vám hezký den!
Náš zaměstnanec pracoval v únoru pouze dva dny.Zbytek byla pracovní neschopnost. Z toho vyplývá, že jeho daňový základ je roven
nule.Uplatňuje daňový bonus na dvě děti. Mám mu v tomto případě vyplatit daňový bonus 1000,- Kč, nebo se bude krátit? Děkuji za odpěvěď. Eva K.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:41
Daňový bonus mu samozřejmě můžete vyplatit.
Alena 9.3. 10:56
Dobry den,
prosím Vás plátce DPH OSVC -dan.evidence, prodal osobní automobil vyrazeny z obchod.majetku. prostrednictvím bazaru. Podléhá tento prodej DPH, kdyz si neuplatnil odpocet na vstupu? Dekuji Alena
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:41
Tento prodej DPH nepodléhá.
jarka 9.3. 10:56
Dobrý den, jsem zaměstnána v trvalém pracovním poměru, kromě toho si privydělávám na dohodu o pracovní činnosti. Jakým způsobem mám zdanit tyto dodatečné příjmy? Mohu na ně uplatnit odpočty? děkuji za odpověď J.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:39
Měla byste vyplnit daňové přiznání a v něm uvést příjmy z obou zaměstnání. V přiznání si uplatníte mj. zaplacené pojištění a odčitatelné položky. Od vzniklé daňové povinnosti odečtete zaplacené zálohy. Měl by Vám vyjít pravděpodobně přeplatek, který by Vám měl finanční úřad vrátit na základě Vaší žádosti.
Martin Satek 9.3. 10:58
Dobry den,

pokud byla v zahranici zajistena dan z dividendy ve vysi 25%, prestoze smlouva o zamezeni 2 zdaneni rika pouze 10%, muzu si v ramci zapoctu uplatnit celych 25% nebo pouze do vyse sazby urcene smlouvou?
Vynosy ze zahranicni dividend jsou zdaneny v ramci samostatneho zakladu dane (par16 odst.2) a domicil poplatnika je v CR.

Dekuji.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:38
Na tuto otázku neumím bez dalších informací odpovědět.
Bednářová 9.3. 11:09
Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat na otázku ohledně přechodu z jednoduchého účetnictví na podvojné.

Jsme fyzická osoba, a v roce 2004 jsme přešli z účtování v jednoduchém účetnictví na účtování v podvojném. Základ daně za rok 2004 se bude snižovat o počáteční stavy závazků a zvyšovat se bude o počáteční stavy zásob a pohledávek. Hodnota počátečního stavu zásob a pohledávek se pro daňové účely ( dle §23 odst.14 zákona o dani z příjmů) dá rozložit do 9 následujících zdaňovacích období, počínaje zdaňovacím obdobím zahájení vedení účetnictví.

Chtěla bych se Vás zeptat, jak se bude postupovat při vyplňování "Přehledu o příjmech a výdajích osoby samostatně výdělečně činné,.." pro OSSZ a VZP? Dá se také rozložit hodnota počátečního stavu zásob a pohledávek do 9 období?

Předem děkuji za odpověď.

Bednářová (zákaznické číslo: 264008)
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:37
Do přehledu zůstatky zásob, pohledávek a závazků nevstupují, sociální a zdravotní pojištění se z nich totiž neplatí.
Monika 9.3. 11:14
Dobrý den,

jsme fyzická osoba a v roce 2004 jsme přešli z účtování v jednoduchém účetnictví na účtování v podvojném. Ve vnitropodnikové směrnici jsme si stanovili, že na účtu 022.01 budeme evidovat dlouhodobý hmotný majetek nad 40 000,- Kč a na účtu 022.02 bude drobný dlouhodobý majetek od Kč 5 000,- do 40 000,-.

Na začátku roku 2004 jsem na účtu 022.02 do počátečního stavu uvedla částku, která se rovnala drobnému hmotnému majetku (od 5 000,- do 40 000,- Kč) evidovaného v jednoduchém účetnictví k 31.12.2003. A tuto samou částku jsem uvedla na účtu 082.02 - oprávky k drobnému dlouhodobému hmotnému majetku.

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli je to správné a zda musím dodatečně vytvořit inventární karty k výše uvedenému majetku.

Předem děkuji za odpověď

Bednářová (zákaznické číslo: 264008)
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:36
Účtování máte dobře. Karty jste měla mít vytvořeny již dávno, tzn. pokud je nemáte, vytvořte je.
Stanislav Balicek 9.3. 11:17
Dobrý den,
v r. 2003 jsem měl větší příjmy ze zaměstnaneckého poměru než z podnikání, celková daň přes 150 tis. Kč. V r. 2004 budu podávat daňové přiznání dne 31. 3. 2005, celková daň bude cca 250 tis. Kč, přičemž příjmy ze zaměstnaneckého poměru jsem neměl, zálohy jsem neplatil. Jaká povinnost mi vznikne ve směru k zálohám na daň z příjmů?
Děkuji za odpověď a zůstávám s pozdravem,
Balíček
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:33
Budete platit zálohy čtvrtletně ve výši 25 % daňové povinnosti roku 2004 ( tj kolem 62 tis. Kč ) v termínech 15.6.05, 15.9.05, 15.12..05 a 15.1.06.
Olga 9.3. 11:26
Firma přispívá svým zaměstnacům 400,- Kč měsíčně na penzijní připojištění. Vlastní příspěvek si
zaměstnaci neplatí, proto jim stát neposkytuje státní příspěvek. Bude částka, kterou přispívá zaměstnavatel osvobozena od daně.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:31
Osvobozeno je podle §6 odst. 9 písm s) pouze 5 % z vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení. Tzn. že je potřeba individuálně posoudit každého zaměstnance v každém měsíci.
Monika 9.3. 11:31
Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jak budu účtovat přijatý úrok z bankovního účtu, který mám vložený v podnikání? A jak zaúčtuji srážkovou daň z tohoto přijatého úroku?

V § 5 odst.5 zákona o dani z příjmů jsem se dočetla, že se do základu daně nezahrnují příjmy, z kterých se daň vybírá zvláštní sazbou daně podle § 36 ze samostatného základu daně.

Já jsem zaúčtovala - přijatý úrok: 221 / 66202
- srážkovou daň: 66202 / 221

Účet 66202 vedu jako účet nedaňový. Je toto účtování správné?

Předem děkuji za odpověď. Bednářová
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:34
Účtování máte správně, informace, které máte, sedí. Jen je problém, že pro podnikání pravděpodobně používáte účet, který není pro podnikání určen. U účtů pro podnikání totiž banky nesráží daň z úroků.
Josef K. 9.3. 11:34
Dobry den,

mam trvale bydliste v Nemecku a chtel bych provadet zivnostenskou cinnost v Praze. Za jakych podminek musim odvadet dane v Nemecku a za jakych v Cesku?
Nevite, kde je to vyhodnejsi?

Dekuji predem za Vasi odpoved
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 11:43
Na tuto otázku nelze odpovědět, je to spíš téma pro ústní konzultaci s daňovým poradce.
Martin 9.3. 11:58
Jsem platce DPH a kdyz vyvazim zbozi do Nemecka neplatci DPH platim zde 19% DPH. Tim jsem znevyhodnen oproti nemeckym firmam, ktere plati jen 7%. Nemohl bych odvadet DPH v Nemecku 7%. Děkuji.
Martin Štěpán-ASPEKT HM 9.3. 12:00
Za daného nastavení obchodních vztahů urřitě ne. Pokud byste však mohl dodávat v SRN nějakému plátci a ten by to pak přeprodával neplátci, tak by tomu tak mohlo být.
 
Autoři: