Stavební spořitelny radikálně změnily svůj postoj k připisování podpory, kterou stát poskytuje na stavební spoření. Zatímco dříve většina z nich převáděla státní prémii až s několikatýdenním zpožděním, letos spořitelny slibují, že transakci nebudou odkládat.
"Zálohy státní podpory na klientské účty připíšeme následující den po jejich obdržení z Ministerstva financí," potvrdil Rostislav Trávníček, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny, největší stavební spořitelny v zemi. Stejně se chystá se státní dotací naložit i Hypo stavební spořitelna a stavební spořitelna Wüstenrot. Stavební spořitelna Modrá pyramida dokonce prostřednictvím své mluvčí Hany Vaněčkové tvrdí, že státní podporu připíše ihned poté, co jí peníze přijdou.

Přesné datum se ještě neví
Urychlit slibují převod podpory i stavební spořitelny České spořitelny a Raiffeisen, i když ty přesné datum ještě nesdělily. "Bude to ve stejný den nebo den poté, co peníze obdržíme," uvedla Zdenka Blechová ze stavební spořitelny ČS.
"O připsání rozhodne představenstvo až v návaznosti na přiznání podpory od Ministerstva financí," řekla Jana Musilová ze stavební spořitelny Raiffeisen.
Stát přispívá těm, kteří si spoří na bydlení, částkou až čtyři a půl tisíce korun ročně. Ministerstvo financí přitom žádosti všech šesti stavebních spořitelen o vyplacení dotace za minulý rok obdrželo toto pondělí. Na poslání peněz má ze zákona dvouměsíční lhůtu.
Resort financí však zatím nesdělil přesné datum, kdy podporu jednotlivým spořitelnám letos skutečně poukáže. Například vloni začalo s transferem peněz 13. dubna. Na rozdíl od praxe minulých let se však chystá veřejnosti říct, kdy transakci provedlo.
"Klienti tak budou mít možnost udělat si obrázek o tom, jak která spořitelna při převodu postupovala," řekl Marek Zeman, mluvčí resortu financí. Ještě loni touto dobou přitom resort nepovažoval zadržování plateb za problém a nevadilo mu, že stát bezdůvodně na měsíc poskytuje bankám peníze.
Na zadržování plateb na stavební spoření, kterým si spořitelny vylepšovaly své hospodaření až o milióny korun, upozornily před rokem HN. Přístup většiny spořitelen ke klientům se stal i terčem kritiky finančního arbitra Otakara Schlossbergera, podle něhož je v rozporu se zákonem o platebním styku. Arbitr byl kvůli jeho výkladu připraven obrátit se na soud. Spořitelny se naopak bránily tím, že až měsíční odklad jim umožňuje zákon a že v rychlejším provedení transakce jim brání technické podmínky. V reakci na silnou veřejnou kritiku ale mnohé z nich už loni převody peněz zkrátily.

Novela má platit od května
Změna pravidel pro připisování státní podpory se má stát součástí připravované novely zákona o stavebním spoření. Ministerstvo financí o novém systému připisování prémií začalo ale mluvit až loni v prosinci, kdy zveřejnilo návrh novely. Náměstek ministra financí Tomáš Prouza tehdy informoval, že ministerstvo chce v novele stavebním spořitelnám ponechat technickou měsíční lhůtu pro připsání státní podpory. Zároveň ale hodlá zakotvit, aby úroky ze zálohy státní podpory náležely klientům "ode dne následujícího po dni připsání podpory na účet stavební spořitelny".
Novela prošla už prvním čtením v Poslanecké sněmovně a stát chce, aby začala platit od 1. května letošního roku. Na připisování státního příspěvku klientům mají nyní odlišný pohled i samotné stavební spořitelny.
"Jednoznačné definování termínu přípisu odstraní možné rozdíly mezi jednotlivými stavebními spořitelnami," uvedla Musilová.

Příloha

 

Autoři: Olga Skalková