Brněnský právník Zdeněk Nováček ani dnes nepředstoupil kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu před kárný senát České advokátní komory (ČAK). V pořadí již druhý pokus o zasedání tohoto senátu tak skončil stejně jako loni v prosinci odročením. Nováček podle kárné žaloby porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem zdravotnictví o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human povinnosti advokáta.


"Kárný žalobce stále pokládá za účelné, aby mu doktor Nováček podal vysvětlení v projednávané kárné žalobě," uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková.


Proto kárný senát jednání odročil. Požádal ale pracovníky ČAK, aby Nováčka upozornili na to, že podle kárného řádu může být jednáno a rozhodnuto bez jeho přítomnosti, pokud se k jednání nedostaví, zdůraznila Chaloupková.


Nováčka pověřila zastupováním státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení exministryně zdravotnictví Marie Součková. Později se objevilo podezření, že Nováček právní služby předražil. Advokát ale oponoval, že odměny účtoval řádně. Zda se kárná žaloba týká předražení právních služeb, nechce ČAK komentovat s ohledem na povinnost mlčenlivosti. Nováček ale podle žaloby porušil podpisem smlouvy zákon o advokacii a stavovský předpis, zejména pravidla profesionální etiky.


Pokud by kárný senát uznal Nováčka vinným, mohl by ho potrestat například napomenutím, pokutou až do výše stonásobku minimální měsíční mzdy či dočasným zákazem výkonu advokacie. Nejpřísnějším postihem je vyškrtnutí ze seznamu advokátů.


Bývalá ministryně zdravotnictví Součková čelí v souvislosti s uzavřením smlouvy trestnímu stíhání. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele jí hrozí až deset let vězení.


Pochybná smlouva právníkovi slibovala za zastupování státu odměnu deset milionů korun. Nováček prý ale celou částku nedostal, proto se chce o zbytek soudit. Stejně jako o dalších deset milionů korun, které měl dostat při vypovězení smlouvy, což se stalo v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.


Ministerstvo zdravotnictví po vypuknutí aféry naznačilo, že si Nováček za dva ze šesti právních úkonů neoprávněně vyúčtoval příliš vysokou částku. Za jeden právní úkon více než 1,6 milionu korun. Celkem si tedy údajně účtoval o 3,2 milionu korun více, než mu náleželo. Přes tyto pochybnosti se ale zprvu ministerstvo kvůli Nováčkovi na ČAK neobrátilo, a komora tak zahájila kárné řízení z vlastní iniciativy.

Autoři: