Poslanecká sněmovna dnes neschválila novelu, která měla výrazně zrychlit i zjednodušit konkurzy a zároveň snížit možnost korupce. Stále také zůstává velká role soudců na úkor věřitelů. Zlepšení konkurzního práva se tak podnikatelé dočkají pravděpodobně nejdříve od roku 2007.

Návrh se při schvalování pozměňovacích návrhů natolik zmírnil, že byl nepřijatelný pro ODS i šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska. V konečném návrhu se totiž nepodařilo prosadit vyšší uspokojení bank a dalších tzv. zajištěných věřitelů v konkurzu. Také význam věřitelů se v celém procesu úpadku nezvýšil tak, jak by si předkladatelé novely přáli. Spokojeni nebyli ani někteří sociální demokraté.

V konkurzech tak stále přetrvává současný stav, který umožňuje spolčení soudce a konkurzního správce a v minulosti vedl mimo jiné ke kauze Berka. Současná podoba úpadkového zákona je již několik let pod palbou kritiky expertů, firem i Evropské unie. Konkurzy trvají podle nich příliš dlouho a jejich výtěžnost je nízká.

"Je strašná škoda, že se to nepodařilo. Máme nejdelší dobu trvání úpadků a jednu z nejnižších výtěžností konkurzů v Evropě. Kauzy typu Berka poškozují českou ekonomiku," řekl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle údajů Světové banky trvá ukončení činnosti podniku v České republice 9,5 roku.

Nespokojen byl také ministr a nejvyšší vládní legislativec Jaroslav Bureš. "Mě to mrzí. Text byl dobrý a rozumný, ovšem těmi pozměňovacími návrhy se z něj stal nestravitelný dort, takže se nedivím, že jej ani část předkladatelů nechtěla podpořit," řekl. Podle něj tím poslanci vysílají signál, že se ve stojatých vodách českého konkurzního řízení nic moc nebude dít. Patrně jsou prý ve sněmovně i tací, kterým současný stav vyhovuje.

Stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil ČTK řekl, že po hlasování o pozměňovacích návrzích bylo zjevné, že by nakonec bylo přijato pouze polovičaté řešení. Některé úpravy, jež měly posílit postavení věřitele, třeba posílení oddělených věřitelů, podle něj neprošly. "Je lepší počkat na nový kodex, než přijímat polovičatá řešení," odůvodnil, proč ODS zákon nepodpořila.

Autoři: