Gross vrací Kalouskovi útok

Souboj mezi předsedy dvou nejsilnějších koaličních stran pokračuje. Stanislav Gross vyslyšel po návratu z Francie požadavky sociálních demokratů a zahájil odvetu proti Miroslavu Kalouskovi a jeho lidovcům.
Premiér včera odpoledne vyzval tři ministry za KDU-ČSL, aby mu nejpozději dnes řekli, co si myslí o dosavadním postupu Miroslava Kalouska. "Chci znát jejich názor, zda zastávají stanovisko jako předseda KDU-ČSL, že má dojít k výměně premiéra," prohlásil Gross.
Touto větou získal Gross alespoň na čas nad lidovci převahu. "To prohlášení bude mít pokračování. Pokud se lidovečtí ministři jednoznačně postaví za Kalouska, budou považováni za nevěrohodné partnery a Gross je může odvolat," uvedl politik z premiérova blízkého okolí.
Grosse k tvrdšímu postoji přiměli jak jeho nejbližší spolupracovníci, tak mínění poslaneckého klubu. Oficiálně nikdo o těchto radách hovořit nechce, ale HN je ověřily u několika na sobě nezávislých zdrojů. "Gross dosud lidovecké útoky jen takzvaně ukecával. Za poslední půlrok toho ale bylo tolik, že musí za nás všechny ukázat sílu," uvedl člen ČSSD seznámený s těmito debatami.
S Kalouskem chce Gross celou věc probrat osobně dnes. Předseda KDU-ČSL zatím Grossovu výzvu odmítl. "My na žádná ultimáta nepřistoupíme," uvedl Kalousek. Lidovečtí ministři však nejsou v tak těžkém postavení, jak by se mohlo zdát.
"Z té otázky se dá politickou diplomacií vybruslit. Umím si představit odpověď, která bude pro Grosse přijatelná a zároveň nebude namířená proti Kalouskovi," říká jeden z koaličních ministrů.
Ostřejší výpad zatím Kalousek proti Grossovi nepodnikl. Přestože navenek demonstroval jednotu svých ministrů, kteří jsou i místopředsedy KDU-ČSL, ve skutečnosti není krytý stoprocentní stranickou podporou.
"Když jsme v úterý odsouhlasili postup vůči Stanislavu Grossovi, nemohli jsme až tak moc oponovat. Kalousek nás postavil před hotovou věc tím, že svůj záměr zveřejnil už v pondělí večer přes média," řekl přímý účastník tohoto jednání.
Kromě přerušení podnikání své manželky Gross včera také oznámil, že pro uklidnění situace kolem financování svého bytu si navýší svou hypotéku. To mu umožní splatit více než miliónovou půjčku, o které premiér říká, že mu ji poskytl strýc František Vik z Jihlavy.

Jak spolu tento týden bojují Miroslav Kalousek a Stanislav Gross

u V pondělí večer, před odletem Stanislava Grosse do Francie, Miroslav Kalousek oznamuje, že už skončil čas pro vysvětlování nejasných okolností kolem Grossovy půjčky na byt a podnikání jeho manželky. Problémy nabraly podle šéfa lidovců "ústavní rozměr".
Gross odlétá do Paříže a Kalousek žádá o čtvrteční schůzku představitelů všech parlamentních stran s výjimkou komunistů.
Gross nejprve na výzvu přistupuje, ale vzápětí ji z Paříže ruší.
Kalousek chce "rady premiérovi, jak problém urovnat", sdělit ve středu odpoledne novinářům ještě před Grossovým návratem.
Gross Kalouska předbíhá a po telefonu vzkazuje, že zastaví podnikání své ženy.
Sociální demokraté si Kalouskův diktát ze začátku týdne nechtějí nechat líbit. Po návratu na Grosse naléhají, že musí proti lidovcům přijít s odvetou. Gross tedy vyzývá lidovecké ministry, aby řekli, jak se jim zamlouvá Kalouskův postoj.

Autoři: David Macháček