Poslanci oddálili omezení pro kuřáky

Dva roky poslanci jednají, zda zakážou kouřit v restauracích. A nevyřešili to ani včera.
Zákon, který by kromě kouření výrazně omezil i prodej tabáku a alkoholu, poslali kvůli záplavě pozměňovacích návrhů opět k novému projednávání do sněmovního výboru. Shoda na podobě zákona je navíc v nedohlednu. Proti jsou hlavně občanští demokraté, kteří tvrdí, že zákon je třeba předělat.
"Navržená úprava je nedokonalá, ve své preventivní funkci zcela neúčinná a v dopadech pak téměř škodlivá," řekla včera místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová z ODS. Podle ní návrh spotřebu tabáku a alkoholu nesníží. "Schválení může znamenat jediné - ostudu nás všech."
Zastánci návrhu oponují, že za nechutí ho přijmout stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Zákon se nelíbí hostinským, kteří se bojí, že podmínky nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.
"Je to ostuda, jestliže tak závažnou věc nejsme schopni prosadit jenom kvůli tomu, že se některé skupiny obávají, že by na tom ekonomicky tratily," zlobil se lidovec Josef Janeček.
Za nákup cigaret lidé zaplatí ročně okolo čtyřiceti miliard. Utratí tedy více, než kolik stát rozdá na dávky sociální podpory. Odborníci upozorňují na fakt, že kuřáky jsou především lidé z nižších vrstev.
Pokud by zákon prošel, kuřáci by si nemohli zapálit na veřejných místech, tedy ani při čekání na autobus nebo v restauracích. Výjimkou by byly ty podniky, které by měly oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky a zajištěné dostatečné větrání.
Lidovci navíc navrhují, aby v restauracích měli kuřáci oddělené místnosti. Hospodští ale vzkazují - to není možné.
Kdo by si zapálil na zakázaném místě, čekala by ho tisícikorunová pokuta. A hostinskému, který by nechal své zákazníky kouřit v místě pro nekuřáky, by hrozila i půlmiliónová pokuta. Obchodníci by také nemohli prodávat hračky a potraviny, které se podobají cigaretám či láhvi alkoholu.
Vláda, která návrh připravila, tvrdí, že by taková opatření lépe ochránila před cigaretami děti a těhotné ženy. Upozorňují na skutečnost, že nejrizikovější období pro to, aby začal člověk pravidelně kouřit, je mezi jedenácti až patnácti lety. Česká republika je na špici evropských států s nejvyšším počtem šestnáctiletých kuřáků. Ti navíc uvádějí, že koupit si krabičku cigaret není problém. Kvůli kouření zemře denně na šedesát lidí.
Kvůli množství pozměňovacích návrhů se nyní vláda, která návrh připravila, bojí, že bude zákon nepřehledný. Chce proto připravit novou verzi. "Udělám všechno pro to, aby tento vládní návrh byl v Poslanecké sněmovně do konce května letošního roku," prohlásil předseda Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná ho vyzvala, aby už do dvou měsíců předložil zdravotnímu výboru představu, jak má zákon vypadat.
Z tažení proti tabáku se stal celosvětový trend. První, kdo zakázal kouřit na veřejných místech, bylo vloni v březnu Irsko. Podobný zákon platí od ledna v Itálii.
V Česku zkoušejí omezit popíjení alkoholu na veřejnosti obce svými vyhláškami. Radnice v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku dokonce zakázala kouřit na úřadech a v restauracích, které jsou majetkem města.


S čím počítal vládní návrh "protikuřáckého" zákona

Zakazuje prodávat cigarety a alkohol z automatů tam, kde by nebylo možné zjistit, kolik kupujícímu je. Výjimkou by byly automaty v místech přístupných pouze osobám starším než osmnáct let.
Zakazuje prodávat obchodníkům potraviny nebo hračky, jejichž tvar připomíná cigaretu nebo láhev s alkoholem.
Zakazuje kouřit ve školách, kinech, v budovách státních orgánů, na veřejných místech, tedy třeba při čekání na autobus či tramvaj, nebo v restauracích. Výjimkou by byly ty podniky, které by měly oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky a zajištěné dostatečné větrání.
Opilým lidem zakazuje vstup na veřejná místa, kde by mohli vyvolat pohoršení, na nástupiště a do dopravních prostředků.
Kdo by si zapálil na zakázaném místě, toho by čekala tisícikorunová pokuta. A hostinskému, který by nechal své zákazníky kouřit v místě pro nekuřáky, by hrozila i půlmiliónová pokuta.