Pěstouni dostanou více peněz

Děti bez rodičů, které žijí v ústavech, by se v budoucnu měly dostávat snadněji do nových rodin. Poslanci včera podpořili soubor zákonů, který zajistí pěstounům více peněz od státu a navíc urychlí adopce.
Zákony ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Soudy budou muset napříště přednostně a co nejrychleji rozhodnout, zda je k osvojení dítěte nutný souhlas biologických rodičů. Malé děti by poté podle předkladatelů mohly jít mnohem rychleji do náhradních rodin a nemusely by prožít mládí v ústavech.
"I když je o děti v ústavech velmi dobře postaráno, lásku a rodinné zázemí jim nejsou schopni nahradit, ač se snaží sebevíc," říká ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.
Navíc pěstouni, kteří si vezmou do péče tři děti nebo alespoň jedno těžce zdravotně postižené, budou dostávat nezdaněnou měsíční částku přes pět tisíc korun. Budou si z ní moci platit například důchodové pojištění. Za současných podmínek totiž kvůli tomu, že se starají o "cizí" děti, dostávají jen minimální důchody.
A když si pěstouni vezmou dítě z ústavu, budou moci nově nastoupit na mateřskou dovolenou, i když dítěti budou více než tři roky. "Vytvoření rodičovské citové vazby mezi náhradním rodičem a dítětem totiž vyžaduje čas bez ohledu na věk dítěte," odůvodnili návrh lidovečtí poslanci, kteří zákon předložili. (alx, čtk)

Autoři: