Stát pomůže ženám dostupnějšími školkami

Matkám s malými dětmi se od příštího roku uleví. Poslanci včera schválili zákon, podle kterého budou moci dát dítě do mateřské školy každý den na čtyři hodiny, aniž by přišly o tříapůltisícový rodičovský příspěvek.
"Pomůže to rodičům, kteří chodí na rekvalifikace, nebo těm, kteří si našli práci na zkrácený úvazek," slibuje poslankyně Alena Čurdová, která je zároveň předsedkyní Rady vlády pro rovné příležitosti mužů a žen.
Zákon včera prošel sněmovnou hladce. Žádný z poslanců proti němu nezvedl ruku.
Odborníky i matky s malými dětmi sice rozhodnutí politiků těší, nicméně říkají, že je jen polovičaté. Firmy v Česku totiž nechtějí lidi na kratší pracovní dobu než klasickou "osmihodinovku" najímat. A nový zákon je k zaměstnávání na kratší dobu nutit nebude.

Můžu dělat tak uklízečku

Jana Burešová z Olomouce má pětiletou dceru a sedmiměsíčního syna. Po mateřské by určitě chtěla práci, ve které by trávila méně než 8,5 hodiny denně.
"Zkrácený úvazek je ideální. Mohla bych si s dětmi víc hrát, připravovat je do školy. Teď děti často vychovávají místo rodičů jen instituce - škola, školka, družina," říká dvaatřicetiletá matka.
I když se touží věnovat více svým dětem, obává se ale, že práci na kratší dobu nesežene. "Jedině bych mohla dělat tak uklízečku za minimum peněz," dodává vysokoškolačka Burešová. Tato matka z Olomouce není výjimkou. Podle studie Sociologického ústavu Akademie věd by okamžitě třetina českých žen vyměnila osmihodinové zaměstnání za kratší.
Problém je v tom, že zaměstnavatelé taková místa nenabízejí.
To potvrzuje i čerstvá studie evropského statistického úřadu Eurostat. Podle něj je Česko čtvrtou nejhorší zemí Evropské unie v množství žen zaměstnaných na zkrácený úvazek.
Proč firmy takových pozic nabízejí jen minimum? "U administrativních pracovnic je možné rozložit práci tak, že zkrácený úvazek nečiní potíže. U dělnic v provozu, které se střídají na směnách, to jednoduché není. Jednotlivé kroky a pracovníci jsou na sebe navázáni," vysvětluje mluvčí firmy Nestlé Česko Martin Walter. Potravinářský koncern Nestlé zaměstnává v republice přes dva tisíce lidí. A jen pár desítek žen na zkrácený úvazek.

Budou stačit školky?

Včera schválený zákon ale může narazit ještě na jeden problém: po roce 1989 se v Česku houfně rušily mateřské školy.
"Záležet bude i na tom, jestli budou stačit kapacity školek. Například v naší městské části jsou nabité," říká ředitelka speciální mateřské školy v Praze 4 Miroslava Měchurová.
Toho se obává i Jana Burešová, která posílá do školky zatím jen starší dceru: "Dnes už je skoro plná. Nevím, jestli v budoucnu nebudu muset syna vozit do některé jiné školky, která nebude v našem okolí."
Za posledních pět let totiž zrušila radnice ve stotisícové Olomouci sedm školek. Nyní jich funguje posledních jednačtyřicet.
"Máme stále rezervu dvou až tří set volných míst," říká vedoucí školského odboru magistrátu Hana Fantová. Připouští však, že v některých z nich by větší zájem mohl přivodit potíže s místem.

Aby se prvňáci nebáli

Poslanci ale věří, že nový zákon dětem pomůže. Psychologové tvrdí, že je vždy lepší, pokud tráví ve školce delší čas. Lépe si tak zvyknou na kamarády i prostředí.
Nynější limit pěti dnů za měsíc ve školce byl podle Měchurové nesmyslný: "Žádný odborník takovou věc nikdy nepodporoval. Limit byl opravdový paskvil."


Jak se změní rodičovský příspěvek

Nyní maximálně pět dnů za měsíc
Pokud nyní chtějí matky dostávat od státu tříapůltisícový rodičovský příspěvek, smějí posílat své děti do školky maximálně na pět dnů v měsíci. Podle psychologů je takové omezení nesmyslné.
Od příštího roku čtyři hodiny každý den
Od příštího roku budou moci rodiče dát dítě do školky každý den na čtyři hodiny. Stát jim dál ponechá rodičovský příspěvek až do čtyř let věku dítěte. Pravidla se ale nemění pro jesle. Tam nadále budou moci děti zůstat jen pět dní v měsíci, jinak rodiče přijdou o dávku od státu.
Zdroj: poslanecká novela zákona o státní sociální podpoře