ODS dopisuje plán rušení ministerstev

Předseda ODS Mirek Topolánek chce příští rok po volbách zrušit některá ministerstva a propustit přebytečné úředníky.
Plán na zeštíhlení státní správy se snaží připravovat tak, aby vypadal jako odborný projekt nezávislý na politice a jeho straně. Propojení projektu Efektivní stát, nebo také eStat, s ODS je však prokazatelné.
Doporučení, která ministerstva zrušit nebo sloučit s jinými, dává dohromady sedmičlenný tým vedený čtyřiatřicetiletým Edvardem Kožušníkem. Mužem, který dva roky pracoval v Senátu jako poradce Topolánka a který nyní řídí sekretariát předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Cesta k ODS

Právní záštitu nad projektem eStat má občanské sdružení Becario. Jeho zakládajícím členem je kromě Topolánka i jeho žena Pavla a dalším řádným členem je stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš.
Topolánek přesto tvrdí, že ODS není s Efektivním státem nijak propojená. "Ten projekt stojí zcela mimo stranu," prohlašuje. Jenže vzápětí připouští: "Je to nápad můj a Kožušníka a chci si z něho udělat osobní téma do voleb."
Vedoucí projektu Edvard Kožušník sice říká, že výsledky jeho týmu jsou volně k dispozici každému, ale jako hlavní cílovou skupinu v propagačních materiálech uvádí politiky ODS. "Je pravda, že jiné politické strany se o projekt zatím nezajímají."
Na vypracování návodu, jak snížit státní byrokracii, bude Kožušníkův tým potřebovat 12 miliónů korun. "To je cena za analýzy, pořádání seminářů a propagaci celého projektu," uvedl Kožušník. Nápady, které chce Topolánek využít v předvolební kampani, mají zaplatit soukromé společnosti.
Oficiálně zatím projekt podporuje české zastoupení Microsoftu, počítačová firma Fujitsu Siemens, dodavatel počítačových systémů Cisco, poradenská firma Deloitte & Touche a ČSOB. Ani jedna firma však neodpověděla, jakou konkrétní částkou eStat podpořila.
"Finančně přispíváme toliko symbolicky," sdělil mluvčí ČSOB Milan Tománek. Později dodal, že se jedná o příspěvek v řádu desítek tisíc korun.
Zástupci Fujitsu přiznali dodávku šesti počítačů a jednoho serveru. Microsoft nechce o penězích hovořit, pracovníci z Deloitte nedávají peníze, ale zadarmo radí. Firma Cisco na otázky neodpověděla.
Přitom už teď, v prvních dvou měsících fungování, stál projekt eStat podle Kožušníka téměř tři čtvrtě miliónu.

Sponzoři: Neplatíme ODS

Ani jeden ze sponzorů Efektivního státu si nepřipouští, že by v předvolebním roce finančně pomáhal ODS. "Podpořili jsme projekt jako takový, případné politické konotace nám nepřísluší hodnotit. Nepodporujeme projekt žádné politické strany," sdělil Jan Maňas z Fujitsu Siemens.
Spojení s konkrétní podporou občanským demokratům odmítá i Československá obchodní banka.
"ČSOB chápe tento projekt jako dobrou příležitost k reformě státní správy. Zda jde o iniciativu ODS či nikoliv, není dle našeho soudu podstatné," říká tiskový mluvčí banky Milan Tománek.
Šéf ODS Mirek Topolánek tvrdí, že politická strana nemůže připravovat redukci ministerstev, protože by to bylo neúčinné.
"Těžko si představit kapry, jak si chystají vypuštění svého rybníka," tvrdí.
Přitom právě Topolánek už loni v listopadu před kongresem ODS vystoupil na pražské konferenci Efektivní stát a prohlašoval, že pokud ODS vyhraje volby, zruší některá ministerstva.


Co je Efektivní stát

Návod pro ODS
Sedm lidí blízkých ODS připravuje od konce loňského roku plán, jak snížit počet úředníků státní správy, jak zrušit některá ministerstva a jak některé resorty sloučit dohromady.
Předseda ODS Mirek Topolánek přiznává, že je spoluautorem nápadu na zřízení tohoto projektu.
jeden úřad - jeden list
Na konci akce chtějí organizátoři předložit velmi stručný popis fungování "štíhlé státní správy". Pro popis činnosti každého ministerstva má stačit jeden list papíru.
Některá ministerstva mají být zrušena, jiná sloučena.
Sám Topolánek už loni na konferenci Efektivní stát prohlásil, že za přežité resorty považuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zemědělství.
téma pro volby
Konkrétní plány na redukci úředníků chtějí zástupci Efektivního státu začít zveřejňovat v březnu.
Topolánek chce na Efektivním státu postavit příští rok část předvolební kampaně ODS.

Autoři: David Macháček