Mezi podnikateli i značnou částí odborné veřejnosti přetrvává jeden z velkých omylů − že podnikatel může šířit informace o jiném podnikateli, pokud jsou tyto informace pravdivé. Tato domněnka je odůvodňována tím, že zakázané je přece pouze šíření údajů o podnikatelích, které jsou nepravdivé či klamavé. Jenže informace šířené o jiném podnikateli jsou způsobilé přivodit mu újmu nejen v případě, že jsou nepravdivé, ale také v případě, že jsou zcela odpovídající skutečnosti. Úskalími této dílčí problematiky nekalé soutěže se zabývá kniha Šíření pravdivých údajů o podnikateli jako nekalá soutěž a/nebo narušení dobré pověsti od Dany Ondrejové, Kamily Římanové a Tomáše Zvoníčka.

Na počátku autoři upozorňují, že mezi laiky často panuje přesvědčení, že „mluvit pravdu“ nemůže být protiprávní. Tento všeobecně rozšířený mýtus však nemá reálný základ, jelikož občanský zákoník zakazuje za stanovených podmínek šíření nejen nepravdivých, ale i pravdivých údajů. Důležitá je také otázka mravnosti. Autoři zdůrazňují, že dobré mravy soutěže nejsou totožným pojmem jako dobré mravy obecně. Existují jednání, která mohou být podle zásad obecné morálky sice nezávadná, avšak mohou být závadná ze soutěžního hlediska. Autoři tedy shrnují, že ačkoliv zveřejňování pravdivých informací nebývá zpravidla považováno za rozporné s dobrými mravy, může být rozporné s dobrými mravy soutěže.

Publikace dále rozebírá, jaké konkrétní jednání soutěžitelů je v rozporu s dobrými mravy. Je upozornění na absenci nutných povolení podnikatele v rozporu s mravy soutěže? Autoři tvrdí, že ano, protože není úlohou soutěžitele sdělovat zákazníkům svého konkurenta, že nedisponuje potřebnými povoleními. Místo toho by se měl za účelem řešení této situace obrátit na příslušný dozorový orgán či soud.

A co šíření nehezké pravdy v rámci ochrany veřejného zájmu? Tam jsou autoři o trochu shovívavější. Zveřejnění pravdivého údaje by dle jejich názoru nemělo být považováno za nekalosoutěžní jednání v případě, že by byl dán intenzivní zájem na ochraně jiného veřejného zájmu, jehož ochranu nelze zajistit efektivně a dostatečně rychle jiným způsobem. Jestliže dochází ke kvalifikovanému ohrožení či zásahu do jiného veřejného zájmu, nemůže právo sankcionovat jednání, které směřuje k jeho ochraně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.