Unie podnikových právníků v polovině dubna nejen ocenila nejlepší firemní experty, ale rovněž si zvolila nové vedení. Tedy spíše staronové. Prezidentkou se znovu stala Marie Brejchová, která stojí v čele unie už od roku 2007. Do budoucna má pak směrem ke svým kolegům jedno přání: "Najděme si čas na setkání, které nás obohatí jak odborně, tak lidsky."

Jak vnímáte to, že můžete pokračovat ve své práci v čele Unie podnikových právníků?

Znamená to pro mne závazek, pro unii jistě kontinuitu. Když jsem dostala od kolegů důvěru, chci to dělat podobně jako dosud, ale cítím a chci přinášet i něco nového. Neznamená to, že zůstaneme ve starých kolejích. Často si kladu otázku: Neměli bychom to vylepšit, neměli bychom to udělat jinak? Vnímám pozitivní odezvu od kolegů. Říkají: Marie, děláš to dobře, tak to dělej dál. Zatím nejsme úplně profesionalizovanou asociací, mnoho z nás se zapojuje dobrovolně, i když máme samozřejmě malý aparát. Snažíme se pro naše členy udělat co nejvíce, a to nejkvalitněji a "na tělo". Taky kdo jiný než podnikový právník by měl vědět, jak na to?

Máte v unii i nové tváře, které by do budoucna mohly směřovat do jejího vedení?

Nejsme velký spolek a nejsme tolik vidět, takže potřebujeme mít za sebou osobnosti. Vzhledem k tomu, jak dlouho to dělám a kolik mi je, snažím se celou dobu získávat pro práci v unii mladší kolegy. Mám radost, že se podařilo získat nové tváře jak do rady unie, tak do výkonného výboru. Máme tam podnikové právníky, kteří jsou přínosem a mají v sobě chuť přinášet něco ostatním. Je to také tím, jací jsme mezi sebou, že věci sdílíme a děláme něco navíc. Pořádáme pro naše členy workshopy, semináře a konference, které oceňují jak ti, kteří jsou ve velkých firmách, tak i ti, kteří jsou na právní služby sami. Vědí, že se na našich akcích dozvědí to, co potřebují a na co se mají soustředit, a ne to, co je jim už známé. A navíc dáváme možnost si vyměňovat zkušenosti ve specializovaných sekcích a pracovních skupinách.

Marie Brejchová
jarvis_5ccaad20498e11e9dea577a5.jpeg

Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Začínala jako podniková právnička ve Středočeských energetických závodech. V současné době má na starosti právní agendu ve společnosti Pražská energetika. Od roku 2007 je prezidentkou Unie podnikových právníků. V roce 2008 získala titul LL.M. Externě vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.

Co vlastně posiluje postavení podnikových právníků? Je to přemíra regulace, o které často podnikatelé hovoří?

Je to jak o tom, že se v daném odvětví, například energetice, zvyšuje regulace, tak i o tom, že právní úprava přináší rizika pro společnost jako takovou. A to nejen finanční, ale i reputační a samozřejmě pak i rizika týkající se samotné existence společnosti v důsledku trestní odpovědnosti právnických osob.

Řada podnikových právníků se rekrutuje z bývalých advokátů. Vstupují do vaší profese ale více i čerství absolventi práv?

Řekla bych, že oboje je pravda. Do naší profese vstupují jak advokáti, tak i mladí lidé po škole. Obdivuji, když někdo přijde z advokacie, protože práce podnikového právníka je úplně něco jiného. Je rozdíl pracovat v právní kanceláři a začlenit se do soukolí korporace. Vidím ale, že přicházejí i mladí lidé, o což se i my snažíme. Jsme zváni i právnickými fakultami, abychom studentům představili naši profesi. Naše povolání už není taková ta "popelka" jako v minulosti, kdy každý absolvent práv chtěl být advokát nebo soudce. Mladí kolegové se mohou přesvědčit, že profese podnikového právníka svým obsahem nabízí zajímavou kariéru.

Jaké jsou vůbec vztahy mezi podnikovými právníky a advokáty?

Za sebe můžu říct, že jsem vždycky měla jako vedoucí právník v Pražské energetice i v pozici zástupkyně Unie podnikových právníků dobré vztahy s advokáty a podobně to slyším i od kolegů. Vzájemně se potřebujeme, mnohé máme i společné, to je jisté. Osobně jsem se nesetkala s tím, že by někdo řekl: Ty jsi jenom podnikový právník. Možná si může někdo myslet, že podnikového právníka může dělat i někdo vzdělaný jen v určitém odvětví. Jenže právní řád je celý organismus, a aby člověk mohl tuhle práci vykonávat, měl by projít komplexním vzděláním v oboru práva. Sledovala jsem vytváření nového studijního plánu na pražské právnické fakultě. Moc se mně i kolegům v unii návrh líbí. Jinak z naší strany jsme doporučili povinnou praxi, aby studenti měli možnost poznat i to, jak to vypadá v podniku. O práci soudce mají studenti nějakou představu, na rozdíl od práce podnikového právníka, takže možnost praxe vidím jako prospěšnou, i když samozřejmě pořád zůstává podstatný teoretický základ, který si do praxe mají studenti odnést.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.