Na vznik nového vládního kabinetu čeká novela, která řeší jeden z nejpalčivějších problémů české ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo věcný návrh nového znění zákona o investičních pobídkách. Jeho cílem je, aby se Česká republika zbavila pověsti montovny s levnou pracovní silou. Nový zákon má na naše území přilákat zahraniční investory a motivovat podniky, aby se zaměřily na projekty s vyšší přidanou hodnotou.

Podle Jana Linharta, partnera v poradenské společnosti KPMG a člena Sdružení pro zahraniční investice, jsou současné podmínky pro čerpání investičních podmínek špatně nastavené a technologická a výzkumná centra nemají motivaci o státní podporu vůbec žádat. Vyhovují především velkým výrobním podnikům a kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu není možné je přizpůsobit aktuálním potřebám ekonomiky.

Co je pro podniky dnes nejčastější překážkou pro čerpání investičních pobídek?

Podmínka, že v rámci projektu musí investor vytvořit alespoň 20 nových pracovních míst. V současné době to investorům nejvíce vadí, protože nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a firmy mají problém zaměstnance najít. Kvůli nástupu nových technologií a Průmyslu 4.0 se naopak zdá, že počet pracovních míst se v budoucnu mírně sníží.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?