EK upozorňuje na problém obsazování uvolněných exekutorských úřadů
EK upozorňuje na problém obsazování uvolněných exekutorských úřadů
autor: HN – Jiří Koťátko

Ministerská vyhláška o snížení tarifů i neexistující místní příslušnost exekutorů. Tato dvě témata jsou v posledních měsících jsou středem pozornosti Exekutorské komory ČR. Exekutoři striktně odmítají přístup Ministerstva spravedlnosti ČR, které se rozhodlo snižovat dle něj nadhodnocené exekutorské tarify. Díky tomu se dle exekutorů snižují počty obsazených exekutorských úřadů a zvyšuje se nezájem o obsazení těch uvolněných. 

„Obor se vinou přístupu Ministerstva spravedlnosti stává pro odborníky neperspektivním. V konečném důsledku to bude znamenat rušení dalších exekutorských úřadů a dopad na kvalitu a výkon práce těch existujících. Situace v Sokolově je toho příkladem,“ říká prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková. Komora nyní eviduje již 22 neobsazených exekutorských úřadů, vzhledem k nezájmu o výběrová řízení je poté problém s kontinuitou úřadů. Exekutoři se do obsazování postů dle Komory neženou z důvodu poklesu tarifů od 1. 4. 2017.

Vzhledem k tomu, že díky tarifům klesne ekonomický blahobyt exekutorů, může tak být zhoršena vymahatelnost práva. Proto se exekutoři ve věci tarifů plánují obrátit na Ústavní soud. Více jsme o tarifech exekutorů a plánované ústavní stížnosti psali zde.

Exekutoři vyčítají ministerstvu i otálení v případě zavedení místní příslušností. „Velmi pozorně sledujeme vývoj na Slovensku v souvislosti s novelou exekučního řádu. Princip náhodného přidělování exekucí bez ovlivnění zadavatelem, a místní příslušnosti exekutorů, bychom velmi rádi viděli i v České republice,“ prohlásila Pavla Fučíková v průběhu návštěvy Slovenska.

Autoři: Lukáš Šikel