Robert Pelikán prezentoval hlavní změny insolvenčního zákona
Robert Pelikán prezentoval hlavní změny insolvenčního zákona
autor: HN – Martin Svozílek

Insolvenční zákon a exekuční řád projde řadou změn. Robert Pelikán na tiskové konferenci uvedl nejvýraznější rozdíly mezi dosavadní úpravou a tou, která by měla být schválena ještě v příštím roce. Jedny z nejvýraznějších změn zažije institut oddlužení, který dává lidem možnost zbavit se dluhů, které nezvládají splácet. 

Oddlužení

Oddlužení zažije hned několik výrazných změn. Důležité je zmínit, že člověk, který se dostane do oddlužení, se dočká prodání majetku, který nespadá pod základní vybavení domácnosti, prostředků nutných pro práci, nebo obydlí. V tomto případě je ale nutné brát v potaz i velikost a další aspekty obydlí. Přebytečný majetek prodá samotný soud a uspokojí jím část pohledávek věřitelů. V těchto majetkových věcech dostane více pravomocí insolvenční správce.
Další velkou změnou je rozdělení oddlužení do tří kategorií, podle toho, kolik je dlužník schopný zaplatit.

• Oddlužení může být vyměřeno na 3 roky, a to v případě, kdy během této doby zaplatí více než 50% pohledávek věřitelů

• Druhá varianta oddlužení je stejná jako v současnosti, je rozložen do 5 let, během kterých musí dlužník splatit pohledávky v celkově výši 30%

• Třetí způsob oddlužení trvá 7 let, dlužník v tomto případě není nucen dosáhnout ani splacení 30% pohledávek, stačí pouze, pokud na jeho straně lze rozpoznat záměr platit své dluhy

Rozdělení oddlužení do tří kategorií má pomoci jak dlužníkům, tak věřitelům. Věřitelé díky opatření získají co největší procento pohledávek, dlužníci dostanou šanci zbavit se dluhů i v případě, kdy nedosáhnout na dosud stanovenou hranici 30%.

Dle slov ministra Pelikána by měla změna pomoct těm, kteří si půjčovali peníze u lichvářských společností, tudíž dostali poměrně málo peněz vzhledem k tomu, kolik mají ve výsledku zaplatit.

Autoři: Lukáš Šikel