Poslanci schválili zákon o střetu zájmů, který kvůli šéfovi hnutí ANO získal přezdívku "lex Babiš". Pokud novelu schválí i Senát a prezident, znamená to konec médií v rukou členů vlády, což se týká Andreje Babiše. Soukromé impérium ministra financí, které stojí na pilířích politické moci, mediálního vlivu a podnikatelské síly, tak nejspíše v příštím volebním období dozná změn. 

Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se dále nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Členové vlády by si ale i nadále mohli ponechat většinové podíly v korporacích. 

Úpravy kritizovalo hlavně hnutí ANO. Jeho předseda Babiš je majitelem vydavatelství Mafra, pod nějž patří deníky MF Dnes a Lidové noviny, rádio Impuls nebo televize Óčko. Ovládá také firmu Agrofert.

"Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," reagoval bezprostředně Babiš, když sledoval hlasování poslanců na obrazovce v předsálí sněmovny.

Po hlasování řekl, že počká, až zákon o střetu zájmů posoudí Senát a prezident, pak se poradí o dalším postupu s právníky. Uvedl také, že šéf opoziční ODS Petr Fiala definitivně potvrdil, že zákon je namířen přímo proti jeho osobě. "Nerozumím, proč někdo upírá základní právo vlastnit," uvedl. Tradiční politické strany hlasovaly znovu spolu, dodal.

Pro hlasovalo celkem 135 poslanců, z nichž 48 bylo za ČSSD, 31 za KSČM, 24 za TOP 09, 15 za ODS, 12 za KDU-ČSL a za Úsvit tři. Naopak proti byli převážně poslanci z hnutí ANO. Zákonu o střetu zájmů dalo "ne" celkem 37 z nich a hlasování se jich zdrželo pět, jmenovitě například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková nebo Jiří Zlatuška.

Premiér Bohuslav Sobotka později napsal na svůj Twitter v narážce na Babiše, že "oligarchové si budou muset vybrat". A to mezi členstvím ve vládě, anebo dotacemi a vlastnictvím médií. Babiš označení za oligarchu odmítl. "Oligarchie je nedemokratická forma. Hnutí, které jsem založil, bylo zvoleno v demokratických volbách," řekl.

Prezident Miloš Zeman se k zákonu zatím nebude vyjadřovat. Reagovat chce až v případě, že novela neprojde Senátem. Řekl to v Pardubicích, kde křtil svou knihu Tahle země je naše.

Vládní předloha předpokládá mimo jiné i to, že politici budou dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky. Poslanci nepodpořili návrh ústavně-právního výboru, aby byla neveřejná. Přijali naopak úpravu, podle níž mají oznámení dávat i soudci a státní zástupci.

 

Související