Ministerstvo financí navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení také u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní.

Rozšíření pravomocí by mohlo platit od roku 2019. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Ministerstvo financí ale musí změny projednat s ministerstvem spravedlnosti, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. Návrh hodlá ministerstvo financí v následujících týdnech předložit vládě.

Celníci by podle ministerstva měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vyplývá to z koncepce rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení, kterou v úterý na tiskové konferenci představil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Takové pravomoci podle něj mají celníci ve většině okolních zemí.

Na začátku srpna přitom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Chovanec tehdy uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit.

"Pokud vznikne na ministerstvu vnitra nějaké oddělení finanční policie, tak to nebrání tomu, abychom nadále spolupracovali. Chceme ale, aby naši celníci ty kompetence měli," řekl Babiš.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo jej mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci však končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán Celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

Babiš v úterý upozornil, že záměr ministerstva financí souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. "Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády," uvedl ministr. Nejdříve lze podle něj prosadit tyto změny od roku 2018. "Takže to není o mé osobě a o tom, že si vytvářím novou policii, ale o kompetenci Celní správy, která to vždy chtěla a která byla vždy bezpečnostním sborem," řekl Babiš. Podle náměstkyně Schillerové ale úřad zatím počítá s platností od roku 2019. "Koncepce bude připravena na klíč pro příští vlády a neomezí pravomoci policie," sdělila.

Článek vyšel na portálu Ihned.cz dne 23. srpna 2016.

Související