jarvis_579a461f498e83802c6a4fde.jpeg
Dozoruje důležitou kauzu. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová citlivý případ úniku informací ze spisů svěřila Národní protidrogové centrále.
autor: HN – Václav Vašků

Nový ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek nechce, aby centrála vyšetřovala "sama sebe". Proto kauzu policistů podezřelých z vynášení informací z trestních spisů přenechá původnímu týmu vyšetřovatelů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Rozhodla o tom vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, jež případ dozoruje.

"Je to výjimečný případ. Tým, který to vyšetřoval, byl od 1. srpna vyčleněn na Národní protidrogovou centrálu. Tak dosáhneme toho, že nebudeme vyšetřovat sami sebe," řekl Mazánek.

"Mohu potvrdit, že jsem rozhodla o delegaci věci na jiný policejní orgán s republikovou příslušností," řekla Bradáčová, pro niž je tento případ podstatný. Chtěla tak zajistit, že se kauza podaří vyšetřit.

Jde v ní o vynášení informací z trestního spisu za úplatu v případech vyšetřování Nemocnice Na Homolce a v pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými figuruje důstojník protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík.

Problém je, že na kauze bude pracovat méně detektivů, než tomu bylo na ÚOOZ. Z protimafiánského útvaru, který v pondělí zanikne, přejde pouze část detektivů. Kdyby přešli všichni, musel by se v nově vzniklé národní centrále pro vyšetřování zrušit celý odbor, který se na vyšetřování podílel.

"Tvrdili nám, že se sloučením dvou útvarů nic nezmění. A teď? Korupci bude vyšetřovat Národní protidrogová centrála," řekl bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který je kritikem sloučení ÚOOZ a protikorupční policie pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. O sporné reorganizaci Šlachta včera vypovídal i před sněmovní komisí.

Podle Mazánka do budoucna bude platit, že trestnou činnost policistů bude vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). To se ale netýká tohoto případu, který je podle Mazánka natolik výjimečný, že ho GIBS vyšetřovat vůbec nebude.

Šlachta v minulosti tvrdil, že impulzem pro narychlo provedenou reorganizaci protikorupční policie byl právě tento případ. Kvůli reorganizaci Šlachta a další detektivové u policie skončili a odešli do civilu.