Nezisková organizace Greenpeace zveřejnila 15 dokumentů z vyjednávání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Podle organizace dokumenty dokazují, že Spojené státy chtějí ohýbat evropské zákony. Pokud Evropa dohodu známou pod zkratkou TTIP nezastaví, bude to mít negativní dopad na evropské spotřebitele i životní prostředí. Závěry, které Greenpeace vyvozuje, jsou ale podle hlavního vyjednavače za EU Ignacia Garcíi Bercera naprosto chybné.

Podle neziskové organizace, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí, z uniklých dokumentů například vyplývá, že dohoda ohrozí pravomoci regulátorů. Ti evropští uplatňují takzvaný preventivní přístup: produkt pustí na trh, jen pokud se prokáže, že není zdraví škodlivý. V USA ale převažuje přístup opačný: dokud někdo neprokáže, že je produkt zdraví škodlivý, smí se prodávat. Tyto dva přístupy se střetávají například především v oblasti geneticky upravovaných rostlin nebo různých postřiků.

Standardy se nikdy nesníží

"Preventivní princip není zmíněný v kapitole o regulatorní spolupráci, ani v žádné jiné kapitole. Naopak americký přístup kontroly je zmíněn hned v několika kapitolách," píše Greenpeace. "Nic nezmění základní principy, podle kterých evropské regulatorní úřady pracují. A tato věta je hned na první stránce naší vyjednávací pozice," uvedl na pravou míru jeden z argumentů Greenpeace Bercero.

Greenpeace také argumentují nedostatečnou ochranou životního prostředí. "Žádná z kapitol, které jsme viděli, nezmiňuje Obecné výjimky... Ty dovolují státům regulovat obchod, pokud je potřeba ochránit občany, zvířata, rostliny nebo zdraví. Vypuštění těchto regulací naznačuje, že obě strany vytvářejí systém, ve kterém má přednost zisk před občany, zvířaty, zelení a zdravím," píše Greenpeace na svých webových stránkách.

"Musí být řečeno znovu a znovu: Žádaná evropská obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň ochrany spotřebitelů nebo potravin či životního prostředí," napsala v reakci na zveřejněné dokumenty eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Evropská komise dohodu za 28 členských států vyjednává.

Tajná dohoda

Dokumenty podle Greenpeace představují zhruba polovinu připravovaného textu dohody, tak jak byl rozpracován v dubnu 2016. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová už ale uvedla, že zveřejněné dokumenty nejsou žádným nástinem konečné dohody, ale pouze reflektují vyjednávací pozice obou stran, "nic víc".

Dohoda TTIP bývá často kritizována za to, že je vyjednávaná v tajnosti, tedy pouze několik vyjednavači. Greenpeace proto píše, že 240 zveřejněných stran dohody dávají veřejnosti první možnost srovnat vyjednávací pozici EU a USA a vyzývá obě strany, aby nejnovější návrh dohody zveřejnily a dovolily veřejnou diskuzi.

"Pokud bychom nyní vyložili na stůl všechny karty a odkryli tak druhé straně své záměry, jednání by v podstatě ztratila smysl, to snad pochopí každý, kdo někdy nějakou dohodu či smlouvu dojednával," uvedla europoslankyně Dita Charanzová, která vyjednávání dohody TTIP jako členka Výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod sleduje. "Já osobně mohu zodpovědně říct, že jsem byla u mnoha jednání o mezinárodních smlouvách a nikdy jsem nezažila takovou transparentnost jako jsme svědky u TTIP," dodala Charanzová. Podle ní také není náhoda, že se dokumenty z vyjednávání dohody objevily zrovna nyní a zrovna v Německu.

Právě v Německu odpor proti dohodě čím dál tím více sílí, což dokázaly také protesty, které se v zemi uskutečnily během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten dohodu TTIP během návštěvy v Hannoveru podpořil a uvedl, že by mohla být stále ještě dokončena do konce tohoto roku.

Související