Robert Pelikán zřídil novou komisi pro rekodifikaci občanského soudního řádu.
Robert Pelikán zřídil novou komisi pro rekodifikaci občanského soudního řádu.
autor: HN – René Volfík

Pracovní skupinu tvoří šestice uznávaných odborníků na procesní právo. Akademickou sféru v ní reprezentují Alena Winterová z právnické fakulty Univerzity Karlovy, Petr Lavický a Eva Dobrovolná z brněnské právnické fakulty. Soudní praxi bude v komisi zastupovat soudce Nejvyššího soudu Jiří Spáčil a soudci Zdeněk Pulkrábek a Eva Dobrovolná. Poprvé se vybraní experti sešli v pátek.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje průběžně diskutovat o závěrech, k nimž rekodifikační skupina dojde, a to jak s odbornou veřejností, tak i zástupci praxe. Chce totiž dosáhnout široké shody všech zainteresovaných subjektů na podobě klíčového kodexu. "Rekodifikaci procesního práva považuji za jeden z klíčových úkolů nutných pro zefektivnění našeho soudnictví," zdůraznil v souvislosti s ustavením skupiny ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Změny v civilním procesním právu by měly vycházet z rakouského systému. "Reprezentuje osvědčenou a naší zemi blízkou právní tradici," vysvětlil Pelikán a dodal, že rakouská právní úprava má v evropských zemích velmi dobrý zvuk.

Do voleb nový zákon nebude

Rekodifikace civilního procesního práva by měla přinést především zrychlení soudních spory. V programovém prohlášení si ji vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytkla jako jednu ze svých priorit. Ministr Pelikán ale už dříve uvedl, že v tomto volebním období nový zákon nepředloží. Nechce prý opakovat chybu z příprav nového občanského zákoníku, kdy chystané změny podle něj nebyly dostatečně prodiskutované a dodnes rozdělují veřejnost. Svému nástupci tak chce zanechat jen "kvalitní" návrh nové právní úpravy.

Na zdržení rekodifikace se ale mimo jiné podepsalo střídání ministrů v čele resortu spravedlnosti. Za Pelikánovy předchůdkyně Heleny Válkové pracovala na ministerstvu komise, kde přípravu nového občanského soudního řád zajišťoval místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Zároveň vznikala i koncepce trestního řádu pod taktovkou předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Oba stihli veřejně představit své vize. Avšak po odchodu Válkové jejich spolupráce s úřadem skončila.