Exekuce (ilustrační foto)
Exekuce (ilustrační foto)
autor: archiv

Neshody mezi exekutory a ministerstvem spravedlnosti eskalují. Nejprve se komora ostře pustila do plánů šéfa resortu Roberta Pelikána (ANO) na snížení nákladů exekucí, jehož součástí je i pokles exekutorských tarifů. Teď dokonce vyzývá exekutory k bojkotu výběrových řízení státu na exekuční služby.

Komoře vadí závazná ministerská instrukce, která nařizuje podřízeným organizacím, aby do smluv s exekutory dávaly ustanovení o tom, že exekutor nebude požadovat po oprávněném zálohy na náklady exekuce. Úhrady výdajů a odměny za svou práci se u státních zakázek exekutoři musí vzdát také v případě nemajetnosti dlužníka.

Konkrétním příkladem je nedávná veřejná soutěž Vězeňské služby ČR na exekuční služby. Nicméně k podobným praktikám se uchylují téměř všechny státní organizace včetně Policie ČR, ministerstva práce a sociálních věcí i města a obce, tvrdí exekutorská komora.

"Je to zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné. Pan ministr volá po férových podmínkách v exekucích, ale jeho úřad se tak nechová. Jak máme vybírat zálohy, když stát svým příkladem vlastně říká, aby věřitelé za služby, které jim exekutoři poskytují, neplatili?," prohlásila prezidentka exekutorské komory Pavla Fučíková. Ministra spravedlnosti zároveň vyzvala ke změně této praxe a k přijetí opatření, která přestanou bránit tomu, aby exekutoři dostávali za svoji práci adekvátně zaplaceno.

Resort existenci instrukce, kterou komora kritizuje, nepopírá. Avšak podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové, nejde o žádnou novinku. Instrukce je účinná od 1. ledna 2013, nebyla tedy zavedena současným vedením resortu ani pod taktovkou současné vládní koalice. "V rámci celkové koncepce revitalizace exekučního prostředí ministerstvo spravedlnosti samozřejmě počítá s úpravou této instrukce, a to v co nejkratším možném čase," informovala Schejbalová.

Dokud zůstane instrukce v platnosti, nebudou mít exekutoři fakticky možnost požadovat po věřitelích z řad státních úřadů a organizací zálohy na provedení exekuce. Jejich zaplacení je totiž dobrovolné. Nefér je podle komory také nutit exekutory k tomu, aby se vzdali odměny při nemajetnosti dlužníka. Výši majetku, z něhož se budou uspokojovat věřitelé, totiž exekutor nemůže nijak ovlivnit. Jakmile je exekutor soudem pověřen, nemůže exekuci sám ani zastavit. Musí konat všechny činnosti, jinak by mohl hrozit kárný postih.