Exekuce (ilustrační foto)
Exekuce (ilustrační foto)
autor: archiv

Prezidium komory Jíchu vybralo ve výběrovém řízení, na němž participovali také soudci a ministerstvo spravedlnosti. "Exekutorský úřad Přerov je jedním z největších v republice. Pan Jícha prokázal, že má znalosti a zkušenosti uřídit provoz tak velkého úřadu a je schopen zabezpečit bezproblémový přechod," uvedla prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

Lukáš Jícha má podle informací Exekutorské komory sedmiletou praxi v oblasti exekučního řízení, v současné době působí jako exekutorský kandidát Exekutorského úřadu Přerov a je také členem Právní a legislativní komise Exekutorské komory ČR. Vystudoval právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Nejtvrdší a často kritizovaný

Exekutorský úřad v Přerově proslul pod vedením Vrány svým nekompromisním postupem k dlužníkům a stal se pro ně postrachem. V říjnu 2014 se například jeho dva zaměstnanci doslova vlámali do domu v Bukové ulici ve Zlíně. Když jim nikdo dlouho neotvíral, nechali odvrtat zámek a vešli dovnitř společně s deseti potenciálními kupci domu. Vše si prošli a vyfotili i přes protesty dlužníkovy matky.

Na Vránu přišly desítky stížností, čelil řadě výtek i kárných žalob, přičemž několikrát byl uznán vinným. Největší postih představovala půlmilionová pokuta počátkem udělená v roce 2015 za to, že odmítl kontrole zpřístupnit svůj elektronický systém. V návaznosti na to došla trpělivost ministru Pelikánovi, který podal na šéfa přerovského exekutorského úřadu loni v květnu kvůli zlínskému případu kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Naopak věřitelé Vránu kvůli vysoké úspěšnosti při vymáhání dluhů vyhledávali. Vymáhal pro velké banky, telefonní operátory, řešil případy neplatičů za odvoz odpadu ve velkých městech. Ročně vyřídil přes 60 tisíc exekucí a zaměstnával téměř 200 lidí. V exekutorském prostředí se stal pojmem, přezdívalo se mu dokonce "král českých exekutorů". Avšak nakonec Vrána dle svých slov podlehl mediální štvanici a v září loňského roku rezignoval.

Svěží vítr...

O praktikách, které exekutorský úřad Přerov v minulosti užíval, se hovořilo i při konkurzu na nového exekutora. "Během výběrového řízení jsme také kladli velký důraz na to, aby bylo zabezpečeno, že způsoby vymáhání exekutorského úřadu Přerov budou nejenom právně, ale i morálně dobře nastaveny. V tomto ohledu pan Jícha komisi přesvědčil o svých vysokých etických a profesních standardech," informovala Fučíková. Podrobně prodiskutovat změny nastavených postupů by s Jíchou chtěla ještě jednou po jeho jmenování do funkce.