Soud - ilustrační foto
Soud - ilustrační foto
autor: HN - Jan Rasch

Třiačtyřicetiletý Erazím má zkušenosti z mnoha úrovní státní žaloby. Doposud působil jako náměstek krajského státního zástupce v Praze. Mezi lety 1995 až 2006 pracoval na okresních státních zastupitelstvích v Berouně a Příbrami, poté přešel na středočeské krajské státní zastupitelství. V roce 2006 byl na stáži na Vrchním státním zastupitelství v Praze.

"Martin Erazím je velmi zkušený a odborně zdatný státní zástupce. Je zároveň odvážný i rozvážný. Věřím, že svou novou a velmi náročnou roli zvládne," komentoval Erazímovo jmenování ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nové funkce se podle něj ujme od 1. března.

Do čela Městského státního zastupitelství v Praze Erazíma navrhla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "V průběhu své kariérní dráhy působil vyjma nejvyššího státního zastupitelství na všech stupních soustavy státního zastupitelství," zdůraznila a dodala: "V posledních letech se věnuje především výkonu dohledu nad činností podřízených státních zastupitelství." 

Společně s Hercegovou, kterou Erazím v březnu nahradí, v lednu skončila i náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Hercegová to zdůvodnila tak, že všechny tři chtějí umožnit personální obměnu. Média ovšem přinesla informace také o tom, že prokurátorka v minulosti čelila podezření z maření vyšetřování některých kauz. Podle ministerstva spravedlnosti Hercegová na městském státním zastupitelství zůstává v roli státní zástupkyně.